پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پايان نمايشگاه بين المللي كتاب مينسك
چهارشنبه، 23 بهمن 1398 - 16:25 کد خبر:32524

بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي كتاب مينسك طي مراسمي در روز 9 فوريه به كار خود پايان داد. طي اين مراسم، در فضاي مركزي غرفه ملي، اهداي جوايز برندگان برنامه "با هم كتاب مي نويسيم، 10 سال بعد مي خواهيم كشورمان، بلاروس را چگونه ببينيم" انجام شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رايزني فرهنگي ايران در مينسك، ويكتور مارتينوويچ درباره نمايشگاه كتاب مينسك چنين گفت: اين گردهمايي يادآور نمايشگاه هاي گوتبورگ، لايپزيگ و فرانكفورت بود.

اين نمايشگاه در سال 2020 آثاري از 30 كشور دنيا، گرد هم آورده بود. نويسندگان مشهور خارجي تازه هاي ادبي خود را در اين فضا ارائه كردند. روسيه به عنوان ميهمان افتخاري و آمريكا، غرفه مركزي سالن بودند. اين همايش امسال از مرزهاي مجموعه نمايشگاهي در بزرگراه پابديتلي نيز فراتر رفت. براي مثال، در اين روزها در كافه و رستوران ها نيز منوي ادبي پيشنهادي ارائه شد و فروشگاه كتابفروشي "مشعل" نيز ديدارهايي را با برخي از نويسندگان سازماندهي كرد.

الكساندر كارلوكويچ، وزير اطلاع رساني بلاروس، طي مصاحبه اي در ابتداي اين دوره از نمايشگاه گفته بود: "كتاب، فضايي وسيع براي برقراري ارتباط، آشنايي و دوستي است. بلاروس، كتابي گشوده و در دسترس همگان است. با آمدن به نمايشگاه كتاب، سر زدن به همه غرفه ها و آثار، مورد خود را براي خواندن مي يابيد، و دنياي جديدي را كشف مي كنيد".
   در سال 2019 در بلاروس حدود 10 هزار عنوان كتاب و كتابچه با تيراژ كلي برابر 24 ميليون نسخه به چاپ رسيده است. وي خاطر نشان كرد كه "اين كتاب ها بي شك در نمايشگاه وجود دارند و در كنار آن ها چندين هزار عنوان كتاب و كتابچه ديگر منتشر شده توسط فدراسيون روسيه و كتاب هايي به زبان روسي و ديگر زبان ها هست. در سال گذشته در كشور ما بيش از 800 عنوان كتاب به زبان هاي خارجي توليد شد كه متجاوز از 550 مورد از آن ها به زبان انگليسي است".

وي تاكيد كرد كه اين گردهمايي كتاب به واقع منحصربفرد است. وي افزود: "هر نمايشگاه، يك سال تمام از تلاش و كوشش ناشران كتاب، نويسندگان، روزنامه نگاران و خبرنگاران است".
بيست و هفتمين نمايشگاه و بازار بزرگ بين المللي كتاب مينسك از روز 5 لغايت 9 فوريه در ساختمان اداري واقع در بزرگراه پابديتلي، 14 برگزار شد. حدود 400 بخش از 31 كشور دور و نزديك تازه هاي خود را ارائه كردند.

در روز افتتاحيه اين گردهمايي، رونمايي از چندين پروژه بين المللي انتشاراتي، ديدارهايي با نويسندگان و دريافت امضا از آن ها انجام شد. در دومين روز نمايشگاه، روز نويسندگان با عنوان "انديشه ها با صدايي بلند" برگزار شد. مراسم اصلي آن، سمپوزيوم بين المللي اديبان با نام "نويسنده و زمان: ادبيات به عنوان بخشي از گفتگوي فرهنگي" بود كه بيش از 50 نويسنده از 23 كشور براي ششمين بار به اين برنامه آمدند. معرفي كتاب هاي ولاديمير كاروتكويچ به مناسبت نودمين سالروز تولد اين نويسنده انجام شد. نويسندگان كتاب ها (آندري كورول، رئيس دانشگاه دولتي بلاروس، ايگور مارزالوك، رئيس كميسيون دائمي آموزش، علوم و فرهنگ اتاق نمايندگان، ايوان آنتونوويچ، جامعه شناس و ديپلمات و بسياري افراد ديگر انديشه هاي خود را با صدايي بلند با ديگران در ميان گذاشتند.

در روز سوم از نمايشگاه "بلاروس، كتابي گشوده"، توجه بر روي مجموعه مضامين مرتبط با بلاروس، همچون كتاب ها، نويسندگان، و آشپزي آن متمركز بود. علاوه بر آن، جمع بندي نتايج پنجاه و نهمين مسابقه ملي "هنر كتاب" انجام شد. روز چهارم خصوصا براي والدين و كودكان آن ها جالب بود زيرا آن ها توانستند در برنامه ها و رونمايي از منابع بسياري از ادبيات كودكان حضور يابند. در اين روز نمايش هاي تئاترگونه اي از كتاب هاي نويسندگان مختلف، سخنراني هاي تعاملي، مسابقات ادبي، و كارگاه هاي آموزشي برپا شد و بحث و گفتگويي شامل نمايش فرمت هاي جديدي از كتاب ها، اعطاي جوايز به برندگان مسابقه ادبي "گل اول" انجام گرديد. همچنين برنامه "با هم كتاب مي نويسيم. ما مي خواهيم بلاروس ده سال ديگر را چگونه ببينيم" جمع بندي شد. برگزار كنندگان اين برنامه، وزارتخانه هاي اطلاع رساني و آموزش بودند. روز پنجم نمايشگاه با اهداي جوايز به شركت كنندگان گردهمايي كتاب به پاس غرفه هاي برتر به اتمام رسيد.

همچنين در آخرين روز نمايشگاه، رئيس دفتر رياست جمهوري بلاروس همراه با وزير اطلاع‌رساني اين كشور در زمان بازديد از غرفه كتاب جمهوري اسلامي ايران از تلاشهاي رايزني فرهنگي سفارت ج.ا.ايران و خانه دوستي ايرانيان در راه اندازي اين غرفه تشكر و خاطر نشان كردند كه غرفه ايران يكي از زيباترين و بهترين غرفه هاي امسال اين نمايشگاه است. رايزن فرهنگي كشورمان نيز با اشاره به نقش مهم اين نمايشگاه در عرصه فرهنگي بلاروس به تاثير برگزاري آن در تقويت رشته هاي دوستي دو ملت، اشاره نمود و با اهداي سرديسهاي كوچكي از حكيم عمر خيام و سعدي شيرازي به رسم يادبود، از حمايت و پشتيباني وزير اطلاع‌رساني و مسئولان برگزاري نمايشگاه قدرداني كرد. لازم به ذكر است كه رايزني فرهنگي سفارت ج.ا.ايران در بلاروس با بهره گيري از كتب ارسالي از انتشارات صدرا در روسيه، كتابهاي نفيس موجود در رايزني، كتابهاي آموزشي بنياد سعدي و حضور هنرمند خوشنويس، آقاي كسري كركزي كه به نگارش خوشنويسي براي مردم بلاروس همت گماشت، تلاش وافري مبذول داشت تا حضوري در خور شان و نام فرهنگ عظيم ايران زمين در اين نمايشگاه عرضه نمايد.

گفتني است كه در روزهاي برگزاري اين نمايشگاه، در سالن هاي سينما و تئاتر و در كانال هاي تلويزيوني بلاروس، فيلم هايي با موضوعات كتاب پخش شد و در تئاترها، نمايشنامه هايي با مجموعه مضامين مرتبط با كتاب اجرا شدند.