پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اسلووني
چهارشنبه، 23 بهمن 1398 - 06:20 کد خبر:32519

مراسم چهل و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اسلووني برگزار شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازايرنا، مراسم روز ملي جمهوري اسلامي ايران همزمان با چهل و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، در لوبليانا پايتخت اسلووني برگزار گرديد.

چهل و يكمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران شامگاه دوشنبه طي مراسم باشكوهي با حضور شماري از مقامات و مسئولين سياسي و اقتصادي، شخصيت‌هاي فرهنگي و مذهبي، علمي، دانشگاهي و رسانه‌اي، مديران و نمايندگان نهادهاي اقتصادي و شركت‌هاي بزرگ اسلووني، سفرا و ديپلمات‌هاي خارجي مقيم و هموطنان ايراني در لوبليانا پايتخت اسلووني برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم كه با نواختن سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلووني آغاز شد، «كاظم شافعي» سفير جمهوري اسلامي ايران در اسلووني طي سخناني ويژگي ها و شعارهاي انقلاب اسلامي ايران را كه مبتني بر اسلام‌خواهي، صلح‌طلبي، استقلال و آزادي‌ بود، تشريح كرد.

شافعي در ادامه سخنان خود با اشاره به افزايش فشارهاي ناشي از تحريم‌هاي ظالمانه و غيرقانوني و تروريسم اقتصادي آمريكا عليه مردم ايران، تشديد تنش ها و اقدام تروريستي اخير اين كشور  كه منجر به شهادت سردار سپهبد قاسم سليماني شد، افزود: در زماني  كه تنش‌ها بين ايران و آمريكا بالا گرفته بود، سقوط هواپيماي اوكرايني، دل تمامي هموطنانم را در ايران و اقصي نقاط جهان به درد آورد و سخت اندوهگين و غمگين ساخت.

وي در ادامه اظهاراتش به تضعيف برجام و توافق هسته اي به عنوان يكي از موفق ترين نمونه هاي كاركرد موفق ديپلماسي به واسطه خروج آمريكا و در سايه تهديدات اين كشور عليه ساير كشورها و شركت هاي حتي اروپايي اشاره و اظهار كرد: اين امر سبب شد كه ايران ناگزير به كاهش تدريجي تعهدات در راستاي توازن بخشيدن به تعهدات و منافع در اين توافق گرديد.

شافعي ضمن اشاره به سياست اصولي دولت ايران مبني بر پرهيز از هرگونه خشونت و جنگ و نيز بهره گيري از ابزار و ظرفيت ديپلماسي و ديالوگ براي حل اختلافات و مشكلات موجود، اضافه كرد: تأكيد تهران بر حل و فصل مسائل منطقه از مسير تعامل و گفت و گوي سازنده توسط خود كشورهاي منطقه است و «طرح صلح هرمز» در همين راستا از سوي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ارائه گرديد.

سفير كشورمان در ادامه، ضمن خاطرنشان ساختن مناسبات دوستانه، متعادل و پايدار مبتني بر احترام متقابل ميان  ايران و اسلووني و اراده مقامات عالي دو كشور جهت توسعه مناسبات دوجانبه، به تداوم رايزني هاي سياسي دو كشور در سطح وزراي امور خارجه در لوبليانا اشاره كرد و افزود: برنامه‌ريزي لازم براي گسترش همكاري‌هاي في‌مابين از طريق اجرايي شدن موافقت‌نامه اقتصادي و برگزاري نخستين كميسيون مشترك اقتصادي و اعزام هيأت‌هاي اقتصادي بين دو كشور طي سال جاري ميلادي، پيش‌بيني شده است.

كاظم شافعي در پايان سخنان خود با مخاطب قرار دادن هموطنان ايراني مقيم اسلووني اظهار كرد: كشور عزيزمان طي سالي كه سپري شد با مجموعه اي از حوادث تلخ و شيرين روبرو شد. وحدت و يكدلي و احساس مشترك تمامي ايرانيان با هر گرايش و عقيده‌ كه در تشييع پيكر سردار سليماني متبلور گشت، به رغم تلخي و اندوه شهادت اين سردار بزرگ، يادآور وحدت، همدلي و فداكاري‌هاي روزهاي آغازين انقلاب بود وكشورمان را در قبال اهداف شوم دشمنان بيمه كرد.