پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تظاهرات مردم تركيه در حمايت از فلسطين
یکشنبه، 20 بهمن 1398 - 15:48 کد خبر:32507

صدها هزار نفر از مردم تركيه روز يكشنبه در اعتراض به طرح ضدفلسطيني «معامله قرن» آمريكا در استانبول و ساير شهرهاي اين كشور راهپيمايي برگزار كردند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فلسطيني «وفا»، هزاران نفر از شهروندان ترك و اقليت هاي فلسطيني مقيم تركيه در استانبول و ساير شهرهاي اين كشور عليه معامله قرن به خيابان ها امدند.

معترضان با در دست داشتن پرچم فلسطين، شعارهايي عليه معامله قرن سر دادند و بر حقوق مشروع فلسطيني ها در وطن شان و اهميت رهايي آن از دست اشغالگران اسرائيلي تاكيد كردند.

معترضان در اين راهپيمايي ها تاكيد كردند كه دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا و بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي هرگز نمي توانند نقشه هاي خود را در يهودي سازي قدس و سرزمين فلسطين اجرا كنند.

در چند روز گذشته نيز هزاران نفر از مردم تركيه با تجمع در مقابل سفارت آمريكا در آنكارا و سركنسولگري اين كشور در استانبول، اين طرح دولت ترامپ را «دروغ قرن» خواندند.

علي ارباش رئيس سازمان امور ديانت تركيه هم در سخناني ضمن مخالفت با طرح معامله قرن ترامپ گفت: يك ديدگاه بي پروا در تلاش است كه قدس را پايتخت اسرائيل اعلام كند ولي همگان اين را بدانند كه قدس پايتخت ابدي فلسطين است.

طرحي كه دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا براي حل و فصل قضيه فلسطين موسوم به معامله قرن مطرح كرده، شهر قدس شرقي را از اراضي فلسطين مستثنا كرده و به جاي آن پيشنهاد تشكيل پايتخت فلسطين را در يكي از روستاهاي نزديك قدس اشغالي مطرح كرده است.

در اين طرح حق بازگشت آوارگان به وطن مادري خود سلب و بر اسكان دايم آنان در كشورهايي مانند سوريه، اردن و لبنان تاكيد شده است.  

طرح ضدفلسطيني معامله قرن با مخالفت هاي شديد منطقه اي روبه رو شده است.