پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اعزام دهها تانك و زره پوش تركيه به سوريه
شنبه، 19 بهمن 1398 - 05:49 کد خبر:32493

تركيه نيروهاي مسلح بيشتري را به استان ادلب سوريه اعزام كرد .

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اسپوتنيك، يك منبع ديپلماتيك روسيه ضمن اعلام اين مطلب توضيح داد كه تركيه از جمله دهها تانك و ماشين زرهي به سوريه اعزام كرده است.

اين منبع نزديك به وزارت دفاع روسيه آخرين موفقيت هاي ارتش سوريه را يكي از دلايل ارسال نيروهاي مسلح تازه نفس  تركيه به ادلب خواند. به عنوان مثال ، واحدهاي ارتش سوريه بتازگي شهر سراقب را از شبه نظاميان آزاد كردند. اين منبع افزود: در همين زمان ، چندين پاسگاه ارتش تركيه در اراضي اشغال شده در ارتش سوريه قرار داشته است.

وي خاطرنشان كرد: اوضاع در ادلب بسيار متشنج است: به ارتش تركيه دستور داده شد كه از ورود سوري ها به اين استان جلوگيري كند. به گفته منبع روسي ، در صورت عدم برقراري ثبات در روزهاي آينده ، ممكن است وضعيت از كنترل خارج شود.

در اوايل ماه فوريه ، رجب طيب اردوغان ، رئيس جمهور تركيه اظهار داشت كه كشورش حق دارد در استان ادلب سوريه در مقابل حملات ارتش بشار اسد رئيس جمهور سوريه از خود دفاع كند. وي همچنين آرزو كرد كه روسيه تأثير بگذارد و از حملات اسد در ادلب جلوگيري كند.

اردوغان بارها تهديد كرده كه اگر اوضاع در ادلب به سرعت حل و فصل نشود عمليات نظامي جديدي را  در سوريه اجرا خواهد كرد. وي همچنين دمشق و مسكو را به نقض توافق نامه ها درباره كاهش درگيري متهم كرد. در 9 ژانويه ، اردوغان و ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه رژيم آتش بس را در منطقه كاهش تنش در ادلب اعلام كردند ، اما اين آتش بس بيشتر از يك روز دوام نداشت. در 16 ژانويه ، ارتش سوريه عمليات نظامي خود  را از سر گرفت كه اين در واقع پاسخي بود به نقض توافق آتش بس از سوي شبه نظاميان.

در اكتبر سال گذشته ، اردوغان از آغاز عمليات "چشمه صلح" در سوريه عليه كردها و سازمان تروريستي موسوم به دولت اسلامي (داعش ، گروهك ممنوعه در روسيه) خبر داد. در اوايل ماه نوامبر ، روسيه و تركيه درباره متوقف شدن اين عمليات ، ايجاد يك منطقه امنيتي در مرز سوريه و تركيه و گشت زني در اين منطقه به توافق رسيدند.