پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : برگزاري نمايشگاه ايران گهواره تمدن در مينسك
چهارشنبه، 16 بهمن 1398 - 06:30 کد خبر:32480

همزمان با بزرگداشت ايام خجسته دهه مباركه فجر و در چارچوب روزهاي فرهنگي ايران، نمايشگاه فرهنگي و هنري"ايران، گهواره تمدن" به همت رايزني فرهنگي سفارت ج.ا.ايران در محل گالري هنر دانشگاه فرهنگ و هنر بلاروس، افتتاح شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رايزني فرهنگي ايران در مينسك،در اين برنامه سعيد ياري، سفير ايران در بلاروس، جمعي از كاركنان سفارت كشورمان، سفير جمهوري آذربايجان در بلاروس، مهماناني از سفارتخانه هاي فلسطين و ارمنستان، شخصيتهاي علمي، فرهنگي، هنري و ديني بلاروس نظير رئيس انجمن دوستي و روابط فرهنگي بلاروس، رئيس خانه دوستي ايرانيان در بلاروس، معاون دانشگاه دولتي فرهنگ و هنر بلاروس، رئيس دانشكده روابط بين الملل دانشگاه دولتي بلاروس، معاون دانشكده فلسفه دانشگاه دولتي بلاروس، معاون علمي دانشكده الهيات مينسك، جمعي از هنرمندان و هنردوستان بلاروسي و نيز تعدادي از فارسي آموزان مراكز ايرانشناسي دانشگاههاي بلاروس حضور داشتند.

در ابتداي برنامه خانم مارينا تاتاروويچ، رئيس گالري هنر با اشاره به سوابق حضور و فعاليتهاي فرهنگي ج.ا.ايران در بلاروس، از اجراي اين برنامه در گالري هنر سپاسگزاري نمود. در ادامه مختاريان، رايزن فرهنگي سفارت كشورمان در سخنان كوتاهي با اشاره به جايگاه والاي فرهنگ و تمدن ايران زمين در تاريخ جهان گفت:

".... رايزني فرهنگي سفارت ايران در استمرار برگزاري روزهاي فرهنگي ايران در بلاروس، پس از اجراي موفق نمايشگاه "ايران، سرزمين مهر" در سال گذشته، اينبار نمايشگاه " ايران، گهواره تمدن" را براي آشنايي دوستان و علاقمندان بلاروسي با فرهنگ و تمدن ايران زمين برپا كرده است. در همين راستا با حضور دو هنرمند عزيز از كشورمان، آقايان حسين شيرزادي گارماسه در بخش عكاسي و آقاي كسري كركزي در بخش خوشنويسي، تلاش شده تا ضمن معرفي هنر زيباي خوشنويسي، مظاهر و جلوه هاي زيباي بصري شهرهاي ايران زمين را نيز تقديم چشمان مردم هنردوست بلاروس نمائيم."

وي با اشاره به شروع كلام وحي خداوند با كلمه " اقراء" كه بشر را به رشد و ارتقاء فهم هدايت مي كند به حوزه توجه انقلاب اسلامي در ايران كه تحول در ارزشها و فرهنگ مردم ايران زمين بود پرداخته، همزماني جشنهاي پيروزي انقلاب اسلامي ايران و برپايي نمايشگاه بين المللي كتاب مينسك را به فال نيك گرفته، آنرا نشانه اي از نگاه مثبت و مشترك دو ملت به مقوله فرهنگ دانست و در همين ارتباط حاضران در نمايشگاه را به حضور در غرفه كشورمان در نمايشگاه كتاب مينسك تشويق نمود.

در اين قسمت ويكتور يازيكوويچ، معاون دانشگاه فرهنگ و هنر بلاروس، ضمن تشكر از برپاكنندگان اين نمايشگاه گفت: " ... من خيلي خوشحال هستم كه امروز‌ چنين برنامه اي در گالري برگزار مي شود. همچنين من از دوستان‌ بلاروسي و ايراني تشكر مي كنم كه  در اين نمايشگاه تحت عنوان «ايران، گهواره تمدن» حضور دارند. همچنين به سفير ج.ا.ايران در بلاروس خوش آمد مي گويم. برگزاري چنين‌ نمايشگاهي امكان خوبي براي آشنا شدن‌ با فرهنگ هاي مختلف و نيز ادامه گفتگوي بين دو كشور است. اميدوار هستم كه اين همكاري به خوبي ادامه يابد.

در ادامه قسمتهاي مختلف نمايشگاه شامل تابلوهاي خطاطي و خوشنويسي، عكسهاي مناظر و مراسم آئيني ايران زمين، تصاوير لحظه هاي پراحساس انقلاب اسلامي، صنايع دستي نفيس كشورمان و مجموعه اي از سرديسها و تنديسهاي مشاهير فرهنگ و ادب ايران زمين مورد بازديد مهمانان قرار گرفت.

گفتني است كه پيش از آغاز برنامه افتتاحيه، شبكه هاي راديويي "ملي سراسري بلاروس" و " فرهنگ" طي مصاحبه با رايزن فرهنگي سفارت كشورمان، به طرح سوالاتي در خصوص دلايل برگزاري اين نمايشگاه، بخشهاي مختلف نمايشگاه، معرفي هنرهاي موجود و مواردي از اين دست پرداختند.  

از ديگر برنامه هايي كه در طول برگزاري اين نمايشگاه در نظر گرفته شده است، اجراي دو كارگاه آموزشي خط و خوشنويسي در اين گالري و دانشگاه فرهنگ و هنر مينسك و نيز پخش دو فيلم مستند در داخل گالري براي علاقمندان است.