پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : امتناع تركيه از گشت زني مشترك با روسيه
سه شنبه، 15 بهمن 1398 - 09:26 کد خبر:32478

ارتش تركيه با ادامه نقض يادداشت تفاهم سوچي، به تعدادي روستا و پايگاه ارتش سوريه و نيروهاي سوريه دموكراتيك (قسد) در حومه شهرك تل تمر و منطقه عين عيسي يورش برد، از آن سو، نيروهاي ارتش آمريكا منطقه جديدي در حومه حسكه را با هدف ساخت يك پايگاه نظامي جديد به صورت غيرقانوني تصرف كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري هاوار وابسته به كردهاي سوريه، روستاي ام‌الكيف در حومه  تل تمر هدف بمباران شديد ارتش تركيه قرار گرفت، نظاميان مستقر در روستاي الريحانيه نيز خانه‌هاي روستاييان را به آتش كشيدند.

همزمان با اين حمله شديد، ارتش تركيه بر تحركات خود افزوده و نيروهاي خود را در چند روستا در حومه تل تمر گرد آوردند و تعداد زيادي خودروي زرهي و سلاح سنگين در روستاهاي دبسه، بقره، تپه الشهيد دلشير و عامريه به همراه تعداد زيادي مزدور مشاهده شده و بلدوزرها حفر چاله‌هايي را آغاز كردند.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه پيشتر از حمله راكتي شديد ارتش تركيه به مناطق تحت كنترل نيروهاي ارتش سوريه و نيروهاي سوريه دموكراتيك (قسد) در اطراف عين عيسي در حومه شمالي رقه خبر داده بود. اين مركز در گزارش خود اشاره‌اي به تلفات جاني اين حمله نكرده بود.

خبرگزاري هاوار گزارش داد، ارتش تركيه اطراف عين عيسي و تيپ ۹۳ را هدف حملات توپخانه‌اي خود قرار داد و در اين حمله بخش شمال غربي آزادراه ام4 (جاده حلب - لاذقيه) هدف قرار گرفته و چند خمپاره نيز در اطراف پايگاه تيپ ۹۳ ارتش سوريه واقع در جنوب عين عيسي فرود آمدند، همچنين روستاي الخالديه واقع در چهار كيلومتري شمال غرب عين عيسي در اين حمله هدف قرار گرفت. با افزايش تنش‌ها ميان دو طرف، ارتش تركيه از گشت‌زني مشترك با پليس نظامي روسيه در شرق شهر عين العرب (كوباني) خودداري كرد.

هاوار افزود: خودداري تركيه از گشت‌زني پس از حمله ارتش سوريه به نيروهاي ارتش اين كشور و كشته و زخمي شدن تعدادي از سربازان تركيه‌اي انجام شد.

طبق گزارش هاوار، شش دستگاه خودروي زرهي روسيه به همراه دو فروند بالگرد جنگي در مرزهاي شرقي عين العرب در روستاي غريب بيش از يك ساعت منتظر ورود خودروهاي زرهي تركيه به خاك سوريه جهت آغاز گشت‌زني بودند اما فرماندهان نظامي تركيه به طرف‌هاي روس اعلام كردند كه گشت را انجام نمي‌دهند. در ادامه خودروهاي زرهي روسيه به پايگاه‌هاي خود در عين العرب بازگشتند.

به گفته برخي منابع خبرگزاري هاوار، فرماندهي مركز آشتي روسيه در سوريه (حميميم) نشستي براي بررسي تحولات اخير در سوريه و حمله توپخانه‌اي ارتش تركيه به ادلب و نيز گشت‌هاي مشترك با تركيه در شمال و شرق سوريه برگزار كرد.

پايگاه خبري العربي الجديد قطر به نقل از برخي منابع نزديك به نيروهاي قسد نيز اعلام كرد، نيروهاي آمريكايي كنترل منطقه‌اي به وسعت ۱۱۰ دونم (هر دونم معادل ۱۰۰۰ متر مربع) در حد فاصل قامشلي-عامودا در حومه شمالي حسكه را به دست گرفتند.

منابع ياد شده افزودند، نيروهاي آمريكايي همانگونه كه در ساير اراضي كه پايگاه‌هاي نظامي را با پوشش ائتلاف ضد داعش احداث كردند، مبلغي به مالكان اين اراضي پرداخت كردند.

آنها در ادامه گفتند، منطقه ياد شده حدود ۱۰ كيلومتر با مرزهاي سوريه-تركيه فاصله داشته و در نزديكي منطقه هيمو در غرب قامشلي قرار دارد.

همچنين منابع مذكور گفتند: نيروهاي اشغالگر آمريكايي در هيمو در كنار نيروهاي قسد مستقر هستند، نيروهاي قسد در اين منطقه يك زندان براي اعضاي خطرناك داعش داشته و سازمان اطلاعات آمريكا در حال انجام تحقيقات از آنهاست.

به گفته اين منابع، هدف از كنترل بر اين منطقه و احداث پايگاه در آنجا، محاصره نفوذ روسيه است كه پس از آنكه فرودگاه قامشلي را به پايگاه نظامي خود تبديل كرد، اين نفوذ در قامشلي در حال گسترش است.