پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ماكرون براي تنظيم مجدد روابط به ورشو رفت
سه شنبه، 15 بهمن 1398 - 09:23 کد خبر:32477

رئيس جمهوري فرانسه راهي لهستان شد و سه‌شنبه هم در آنجا خواهد بود تا به تنظيم مجدد روابط سرد و يخ‌زده بين دو كشور بپردازد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رويترز، سفر دو روزه امانوئل ماكرون، رئيس جمهوري فرانسه به لهستان در زماني صورت گرفته كه خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا در حال شكل دادن اتحادهاي سياسي در اين بلوك است.

ورود ماكرون به ورشو چند روز پس از بريگزيت نشان‌دهنده اهميت يكي از بزرگترين اعضاي اتحاديه اروپاست كه روابطشان بر سر مسائلي چون سياست تغييرات جوي و ناتو تيره و تار است.

رئيس جمهوري فرانسه قرار است براي تقويت روابط بين دو كشور برنامه‌هايي جديد براي سرمايه‌گذاري پيشنهاد كرده و تلاش كند تا همكاري اتمي و نظامي ايجاد كند.

يكي از مقام‌هاي نزديك به ماتئوش موراويكي، نخست‌وزير لهستان گفت:‌ شايد ما دوستان خوبي نباشيم اما مي‌توانيم به صورت تدريجي روابط همكاري را بين خودمان بار ديگر ايجاد كنيم.

روابط بين دو كشور پس از آن تيره شد كه دولت "قانون و عدالت" لهستان توافق ۳.۴ ميليارد دلاري ايرباس را در ۲۰۱۶ برهم زد در حاليكه فرانسه فكر مي‌كرد اين توافق به سرانجام مي‌رسد. از ‌آن زمان نيز دو كشور در بسياري از موارد مقابل يكديگر هستند.

در همين حال، وزير خارجه لهستان نيز گفت: در جريان سفر ماكرون به لهستان، دو كشور درباره برنامه همكاري استراتژيك براي يك بازه زماني ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ توافق كنند.