پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : وضعيت فوق‌العاده در مرز روسيه و چين
دوشنبه، 14 بهمن 1398 - 07:08 کد خبر:32466

دولت روسيه در راستاي تشديد مقابله با ويروس كرونا، در دو منطقه هم مرز با چين وضعيت فوق‌العاده اعلام كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، استانداري پريموريه در خاور دور روسيه روز دوشنبه در گزارشي اعلام كرد: در دو منطقه پريموريه كه با چين هم مرز هستند وضعيت فوق العاده اعلام شده و در آن نقاط قرنطينه براي خارجيان داراي مدرك اقامت موقت در روسيه كه از چين وارد اين كشور مي شوند، برپا شده است.

 اين مناطق شامل آرتموف و آكتيابر مي شود و در انجا مراكز قرنطينه داير شده است.

در مناطق هم مرز روسيه با چين سه تبعه چيني بسر مي برند كه قبلا مشكوك به ابتلا به بيماري كرونا بودند اما نشانه هاي بيماري در انها ديده نشده است.

در منطقه خاسان در مرز روسيه با كره شمالي در خاور دور اين كشور نيز تدابيرشديد براي پيشگيري از بيماري كرونا اتخاذ شده است.      

براساس آمار جديد وزارت بهداشت چين، تاكنون ۱۴ هزار و ۳۸۰ نفر در اين كشور به اين ويروس جديد مبتلا شده و در مجموع ۳۰۴ نفر جان باخته‌اند.

ويروس كرونا كه شيوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته ميلادي (دي ماه) در چين شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چين، به شماري ديگر از كشورها از جمله آمريكا، استراليا، تايلند، مالزي، كره جنوبي، ژاپن، كانادا، سوئد، اسپانيا، فرانسه و امارات متحده عربي نيز سرايت كرده است.

دوره كمون يا نهفتگي نسبتا طولاني اين بيماري تنفسي مرگ‌بار بين چند روز تا دو هفته متغير است و همين امر موجب مي‌شود مبتلايان تا پيش از بروز علائمي چون تب و تنگي نفس به مراكز درماني مراجعه نكنند.

اين ويروس برخلاف ويروس سارس كه در سال ۲۰۰۳ در چين شيوع پيدا كرد و پس از سرايت به ۲۶ كشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر  را مبتلا كرد، در دوره نهفتگي نيز از فرد به فرد قابل انتقال است. كارشناسان تهديد واقعي كرونا را در همين قابليت شيوع و انتشار گسترده آن مي‌بينند.