پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ذوالقدري: رفتن من به صوفيا سياسي نيست
یکشنبه، 13 بهمن 1398 - 06:55 کد خبر:32459

 فرزاد ذوالقدري عنوان كرد كه قصد دارد در المپيك پيش رو براي بلغارستان كار كند و تاكيد كرد رفتن او ربطي به مسائل سياسي ندارد. او در ابتداي سخن خود گفت: من ايران را دوست دارم، ايران كشور من است اما در ايران رقابت دشوار است و من شانس هاي بهتري براي تحقق روياهاي خود براي رقابت در بلغارستان خواهم داشت.”

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، ذوالقدري كه در مسابقات جام جهاني ۲۰۱۵ مكزيك يك مدال نقره و در مسابقات قهرماني آسيا در سال ۲۰۰۹ موفق به كسب مدال برنز شد، افزود: “تكواندو در ايران بسيار محبوب است، يك ميليون تكواندوكار در آنجا وجود دارد و واقعاً رقابت سخت است.”

انتقال او به بلغارستان باعث تعجب در ايران شده است، زيرا پدر ذوالقدري نزديك به ۳۰ سال در فدراسيون تكواندو ايران كار كرد و بيش از يك دهه قبل از اينكه مدير فني شود، سرمربي تيم ايران بود.

ذوالقدري گفت كه وي از خانواده خود كه در ايران مانده‌اند حمايت مي‌شود.

اسلاوي بينه، رئيس فدراسيون بلغارستان اعلام كرد كه وي در مورد ذوالقدري با فدراسيون ايران به توافق رسيده است.

بينه گفت: ” او به زودي، احتمالاً ظرف دو هفته تابعيت بلغارستان را بدست مي‌آورد و ما واقعاً اميدواريم كه وي در المپيك بتواند شرايط بازي را پيدا كند. من فكر مي كنم او حتي مي تواند يك مدال براي بلغارستان كسب كند”.

وي گفت: “او نه تنها يك تكواندوكار برتر است كه باعث مي شود تيم ما قوي تر شود بلكه او مرد بزرگ و يك ورزشكار بسيار با نظم است و اين باعث مي شود سطح تمرينات بالا رود.”

فدراسيون تكواندو ايران دراين باره دسترس نيست.

ذوالقدري كه در رده ۸۰ كيلوگرم رقابت مي‌كند، به عنوان بخشي از آماده سازي خود براي مسابقات انتخابي المپيك اروپا در مسابقات اسلووني، آلمان، بلغارستان و بلژيك شركت خواهد كرد.

ذوالقدري همچنين گفت كه به تصميم عليزاده براي ترك وطن خود احترام مي‌گذارد اما افزود كه وي هيچ ايده‌اي در مورد انگيزه‌هايش ندارد.

در همين رابطه او ادامه داد: “اين انتخاب خود اوست”. “من نمي‌دانم كه چرا او تصميم به ترك كشور گرفت. او در ايران بسيار محبوب بود و دولت ايران از او حمايت كرد. مي‌خواهم تاكيد كنم كه رفتن من به بلغارستان هيچ ارتباطي با سياست ندارد. من فقط يك ورزشكار هستم و به اينجا آمده ام زيرا مي خواهم موفق شوم. مي‌گويم اين مهمترين تصميمي است كه تاكنون گرفته‌ام. اين كار را كردم چون تكواندو زندگي من است. “

وي در پاسخ به اين سؤال كه چرا بلغارستان را انتخاب كرده است، گفت كه او به بسياري از كشورهاي اروپا سفر كرده اما بلغارستان براي او عالي به نظر مي‌رسد.

تكواندو كه آزادانه به عنوان “راه مشت و پا” ترجمه شده بود، پس از حضور در المپيك سئول در سال ۱۹۸۸ به عنوان يك ورزش نمايشي در سال ۱۹۸۸ به نمايش در آمد و از محبوبيت بالايي برخوردار شد و به سرعت بلند شد تا به يكي از تمرين ترين هنرهاي رزمي در جهان تبديل شود.

در توكيو ، ۱۲۸ مبارز تكواندوكار در هشت رده وزن – چهار نفر براي آقايان ، و چهار نفر براي زنان – به رقابت مي پردازند.