پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آمريكا براي جنگ با روسيه آماده مي‌شود؟
شنبه، 12 بهمن 1398 - 04:51 کد خبر:32452

نشريه نيوزويك در گزارشي درباره افزايش رزمايش‌هاي ناتو در اروپا، نوشت كه آمريكا براي جنگ با روسيه آماده مي‌شود.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، ايالات متحده سال گذشته ميلادي در اوج تنش با ايران، سلسله رزمايش‌هاي بي‌سابقه‌اي انجام داد. آمريكا ظرف پنج ماه يعني از مي تا پايان سپتامبر، با مشاركت نيروهايي كه در حدود ۲۹ كشور دائماً فعال هستند، ۹۳ تمرين نظامي برگزار كرد.

در ادامه اين گزارش آمده است: اين تمرين‌ها كه از تاكتيك‌هاي نبرد زميني تا جنگ سايبري در آنها ديده مي‌شد، در خاورميانه برگزار نشد و هدف آنها ايران نبود. هدف اين رزمايش‌ها روسيه بود كه بزرگ‌ترين مجموعه تمرين‌هاي نظامي پيوسته از پايان جنگ سرد تاكنون بود.

ناتو در ماه اكتبر در گزارشي اعلام كرد: در سايه وخامت محيط امنيتي اروپا، اندازه و وسعت رزمايش‌هاي نظامي روسيه و كشورها عضو ناتو به طرز چشمگيري افزايش يافته است.

اين گزارش همچنين افزود كه ناتو نيروي زميني كافي در شرق اروپا براي ايجاد بازدارندگي در مقابل دخالت يا حمله روسيه ندارد.

اين رزمايش‌هاي پي در پي با تأكيد بر استقرار سريع جنگنده‌ها و انتقال نيروها به پايگاه‌ها برگزار شدند. بخش زيادي از تمركز اين تمرين‌ها نظامي بر عمليات جنگنده‌ها، نمايش برتري جغرافيايي غرب و همچنين نشان دادن رشته عمليات‌ هوايي كه در دو دهه جنگ در خاورميانه آزموده شده بود، قرار داشت.

ژنرال «كورتيس اسكاپاروتي» از فرماندهان سابق ناتو، بهار گذشته به كنگره آمريكا گفت كه هدف از اين عمليات‌ و رزمايش‌ها «نشان دادن پيش‌بيني ناپذيري ما در مقابل دشمنان است.»

ماه مي گذشته «جان بولتون» مشاور امنيت ملي سابق آمريكا اعلام كرد كه بمب‌افكن‌هاي بي-۵۲ و ناو هواپيمابر آبراهام لينكلن به خاورميانه مي‌روند اما در همان ايام اروپا براي شكستن همه ركوردهاي نظامي آماده شده بود.

در همان روزي كه بولتون خبرش را اعلام كرد، جنگنده‌هاي «سوپر هورنت F/A-۱۸F» براي انجام مأموريتي ۷۰۰ مايلي در روماني به پرواز در آمدند. يك روز بعد، اين جنگنده‌ها به پرواز در آمدند تا از منطقه دريايي «يونان» در غرب يونان تا كشور ليتواني مأموريتي يك هزار مايلي را تكميلي كنند.

اين جنگنده‌ها در فاصله ۵۰۰ مايلي روسيه تمرين بمباران را اجرا كردند. «استفان گاي» هماهنگ‌كننده آن رزمايش گفت: ما به دنيا نشان مي‌دهيم كه آماده‌ايم تا در كوتاه‌ترين زمان، مأموريت‌هايي را در حريم هوايي متحدان خود انجام دهيم.

ناو هواپيمابر آبراهام لينكلن پس از اتمام مأموريتش در شبيه‌سازي بمباران روسيه برنامه حركت به سمت كرواسي را لغو و راهي خليج فارس شد. در همان هنگام، ناتو در حال برگزاري ۷ رزمايش جداگانه بود: پيكان و تلاش جسورانه در فنلاند، طوفان بهاري در استوني، سپر سنگين در سواحل اسكاتلند، پاسخ فوري در كرواسي و مجارستان و اسلووني، سربروس ربوده‌ شده- ۵ در يونان و ارجيس در تركيه.

همزمان با اين رزمايش‌ها، ۱۲ جنگنده اف-۱۶ به انگليس رسيدند و تازه‌ترين جنگنده‌هاي اف-۳۵ نيز از ايالت يوتا در آمريكا به شمال ايتاليا اعزام شدند.

همچنين از ماه مي به بعد، نيروهاي هوايي ۹ كشور عضو ناتو به پايگاه‌هايي در كشورهاي حوزه درياي بالتيك، لهستان و روماني اعزام شدند.

همه اين تمرينات و اعزام نيرو و تجهيزات در چارچوب برنامه «ابتكار بازدارندگي اروپا» پنتاگون انجام شد. اين ابتكار پس از آغاز بحران شبه‌جزيره «كريمه» آغاز شد. دولت دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا در ماه مارس گذشته درخواست بودجه‌اي ۵.۹ ميليارد دلاري براي اين ابتكار داد.

ژنرال اسكاپاروتي به كنگره گفته بود كه از «وضع بازدارندگي» در اروپا راضي نيست. همچنين «آلن مك‌كاسكر» از مقام‌هاي بلندپايه پنتاگون اظهار كرد: «ما به دنبال تقسيم مسؤوليت‌ها هستيم.» اين اظهار نظر، بازتاب سخنان ترامپ است كه همواره گفته است؛ كشورهاي ثروتمند اروپايي بايد مشاركت بيشتري در تأمين امنيت دفاعي خود داشته باشند.

هرچند به نظر مي‌رسيد كه درخواست ۵.۹ ميليارد دلاري ترامپ براي ابتكار بازدارندگي اروپا در مقايسه با سال قبل، كاهش نشان مي‌دهد اما در واقع اين گونه نبود. كاهش ظاهري بودجه به دليل اتمام كارهاي عمراني و ساير اقدامات براي تثبيت اين ابتكار بود؛ در حالي كه مبلغ اختصاص يافته براي تمرين و آموزش نيروها در مقايسه با سال قبل از آن از ۲۹۱ ميليون دلار به ۶۰۹ ميليون دلار رسيده بود.

نيوزويك در گزارش خود به رزمايش‌هاي عقاب آناتولي در تركيه، رد پاي تروا ۱۹ در بلغارستان، مجارستان، روماني و درياي سياه، گرگ آهنين در ليتواني، اژدهاي ۱۹ در لهستان، پاسخ سريع در كرواسي، بلغارستان و روماني اشاره كرد كه سال گذشته ميلادي توسط اعضاي ناتو در اروپا برگزار شد.

به نوشته نيوزويك، روسيه هيچ يك از رزمايش‌هاي ناتو را بدون پاسخ نگذاشت. درست همان روزي كه بولتون از اعزام ناو آبراهام لينكلن به خاورميانه خبر داد، يك جنگنده مجارستاني فعال در ليتواني يك هواپيماي نيروي هوايي روسيه را رديابي كرد كه بدون سيگنال ترانسپوندر پرواز مي‌كرد.

روسيه همچنين بمب‌افكن‌هاي خود را به سواحل غربي آلاسكا و جزاير «آليوتي» در شمال اقيانوس آرام فرستاد. بخش زيادي از اين جزاير متعلق به آمريكاست. در نهايت، سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه اواخر ماه مي اعلام كرد كه مسكو نسبت به افزايش فعاليت‌هاي ناتو در نزديكي مرزهايش نگران است.

نيوزويك با اشاره به اينكه «اسناد محرمانه نيروي هوايي آمريكا نشان مي‌دهد كه فعاليت‌هاي ناتو ۳۰۰ درصد افزايش يافته است» در پايان گزارش خود نوشت: جنگ سرد بازگشته است.