پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مواضع ضد ايراني ادي راما نخست‌وزير آلباني
پنجشنبه، 10 بهمن 1398 - 16:33 کد خبر:32449

ادي راما، نخست‌وزير آلباني و دبيركل سازمان امنيت و همكاري اروپا، روز چهارشنبه نهم بهمن در يك نشست خبري در مقر ناتو در بروكسل دربارهٔ تنش‌هاي اخير بين آلباني و ايران صحبت كرد.

آلباني مقر بيش از دو هزار نفر از اعضاي سازمان مجاهدين خلق است كه پس از بسته شدن اردوگاه‌هاي آنها در عراق، به اين كشور منتقل شده‌اند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) ادي راما در يك نشست خبري در اين زمينه گفت:‌ آلباني مفتخر است كه به چند هزار نفر از مخالفان ايران پناه داده است.

نخست‌وزير آلباني ادامه داد: «اين بخشي از سنت ما است، بخشي از هويت ماست. ما تنها كشوري بوديم كه پس از جنگ جهاني دوم يهوديان بيشتري نسبت به گذشته داشتيم، بنابراين، به خوبي مي‌دانيم كه در جريان هولوكاست آلباني براي يهوديان يك خانه امن بود.»

او در ادامه با اشاره به پناه دادن كشورش به شهروندان ايراني گفت «بنابراين، ما اين كار را به عنوان يك عمل بشردوستانه انجام داديم. اين اقدام، بيانيه‌اي عليه رژيم [ايران] نبود، اما ما واقعاً به هيچ وجه قصد تغيير سنت و رويكرد خود نسبت به اين افراد را نداريم.»

نخست‌وزير آلباني گفت «موضع ما كاملاً روشن بوده است، ابتدا سفير ايران را اخراج كرده‌ايم، و به تازگي هم افراد ديگري كه درگير فعاليت‌هايي هستند كه خارج از مقررات نمايندگي ديپلماتيك است.»

ادي راما تأكيد كرد كه اين عمليات با همكاري آمريكا انجام شده‌است.

آلباني از سال ۲۰۰۰ ميلادي عضو ناتو و يكي از نزديك‌ترين متحدين آمريكا در اروپاست.