پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نمايش فيلم سينمايي قصر شيرين در بلغارستان
سه شنبه، 8 بهمن 1398 - 07:25 کد خبر:32442

به همت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان و مقارن با شب سينماي ايران، فيلم سينمايي «قصر شيرين» در خانه سينماي صوفيا نمايش داده شد و مورد استقبال كم‌نظير علاقه‌مندان به سينماي ايران صورت گرفت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حميدرضا آزادي، رايزن فرهنگي كشورمان در بلغارستان با اعلام اين خبر به تشريح مشاركت رايزني فرهنگي در يازدهمين جشنواره فيلم منار پرداخت و گفت: در اين دوره از جشنواره كه 14 تا 30 ژانويه برابر با (24 دي تا 10 بهمن) برگزار مي‌شود، 5 فيلم بلند «قصر شيرين» به كارگرداني رضا ميركريمي، «بي‌وزني» به كارگرداني مهدي فرد قادري، «پاستاريوني» ساخته سهيل موفق، «سرو زير آب» به كارگرداني محمدعلي باشه آهنگر و «دومينو» ساخته لاله برزگر در سينماهاي مختلف صوفيه اكران خواهد شد.

رايزن فرهنگي كشورمان افزود: يكي ديگر از اقدامات رايزني فرهنگي برگزاري نمايشگاه عكس جاذبه‌هاي گردشگري كشورمان در خانه سينماي صوفيه است. اين نمايشگاه شامل 20 اثر از آثار عكاسان كشورمان از جاذبه‌هاي گردشگري نقاط مختلف ايران است.

وي به برگزاري شب سينماي ايران اشاره كرد و گفت: شب سينماي ايران با حضور صدها نفر از علاقه‌مندان سينماي ايران، ايرانيان مقيم، مسئولين وزارت خارجه بلغارستان، ديپلمات‌هاي كشورهاي مختلف، دانشجويان بخش ايرانشناسي دانشگاه صوفيه و فارسي‌آموزان رايزني فرهنگي برگزار شد.

آزادي همچنين خاطرنشان كرد: سينما يكي از مؤثرترين ابزارهاي فرهنگي در جهان كنوني محسوب مي‌شود و تبلور فرهنگ هر كشوري را مي‌توان در سينماي آن كشور مشاهده كرد. از آنجا كه انقلاب اسلامي ايران كه در آستانه چهلمين و يكمين سالگرد پيروزي آن قرار داريم اساسا انقلابي فرهنگي بوده است، سينماي ايران نيز متأثر از آن تفاوت‌هاي بسياري با سينماي قبل از انقلاب دارد.

وي افزود: فيلم قصر شيرين ساخته سيدرضا ميركريمي، يكي از كارگردان‌هاي معروف ايراني است. ميركريمي در اين فيلم از فضاهاي معمول شهري فاصله گرفته و داستان خود را در فضاهاي جديد همچون طبيعت روايت مي‌كند. او دليل اين انتخاب را آزمون خود براي جدا شدن از حاشيه‌هاي موجود در شهر و تمركز بيشتر بر كار مي‌داند.

آزادي در پايان سخنان خود، بيان كرد: ميركريمي در آثار خود نشان داده است در انتخاب بازيگر نگاه تجاري و فروش بيشتر ندارد، بلكه مي‌كوشد با انتخاب درست بازيگر و ايجاد هارموني لازم از استعدادهاي كمتر شناخته شده بازيگري در كنار بازيگران معروف و مطرح بهره ببرد. نشانه آن نيز استفاده از دو كودك غير مشهور در كنار بازيگر مشهوري چون حامد بهداد در فيلم قصر شيرين است.