پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مخالفت در مونته‌نگرو با قانون نهادهاي مذهبي
دوشنبه، 7 بهمن 1398 - 18:49 کد خبر:32438

درگيري ميان ماموراي اجراي قانون و معترضان در پايتخت مونته‌نگرو بر سر قانوني جنجالي درباره نهادهاي مذهبي، استفاده از گاز اشك‌آور و نارنجك نورزا را براي متفرق كردن تجمع در پي داشت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري “In۴s ”، يكي از روش‌هاي اعتراضي اين معترضان استفاده از ديوارنگاره پرچم قديمي صربستان و مونته‌نگرو با رنگ‌هاي قرمز، آبي و سفيد بود.

اين وب‌سايت افزود، تلاش‌هايي براي پاك كردن اين پرچم از ديوار يك ساختمان صورت گرفت اما معترضان مانع اين اقدام شدند. نيروهاي پليس عليه معترضان از گاز اشك‌آور استفاده كردند و كمي بعد نارنجك نورزا يا نارنجك شوك‌دهنده نيز پرتاب كردند تا جمعيت را متفرق كنند.

رييس جمهوري مونته‌نگرو اواخر ماه دسامبر قانوني را امضا كرد كه ساختمان‌هاي نهادهاي مذهبي را در صورتي كه حق مالكيت بر آن‌ها پيش از سال ۱۹۱۸ ثابت نشود، به دارايي عمومي تبديل مي‌كند. مونته‌نگرو در سال ۱۹۱۸ استقلال خود را از دست داد و به پادشاهي يوگسلاوي پيوست.

كليساي ارتدوكس صرب كه اكثريت جمعيت مسيحي ارتدوكس مونته‌نگرو از آن پيروي مي‌كنند نگران مصادره شدن دارايي‌هايش از جمله صومعه‌ها و كليساهاي باستاني و قرار گرفتن آن‌ها در فهرست دارايي‌هاي كليساي ارتدوكس مونته‌نگرو است.

مردم مونته‌نگرو از زمان امضاي اين قانون، هر پنجشنبه و يكشنبه راهپيمايي‌هاي مسالمت‌آميز و گسترده‌اي در دفاع از حقوق كليساي ارتدوكس صرب برگزار كرده‌اند.