پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روحاني:روابط ايران و روسيه به پيشرفت است
دوشنبه، 7 بهمن 1398 - 16:36 کد خبر:32435

رئيس جمهور، روابط ايران و روسيه را رو به توسعه دانست و تاكيد كرد: اطمينان دارم با وجود فشارهاي آمريكا به منطقه و بخصوص ايران، دو كشور روابط خود را برغم ميل و خواست كاخ سفيد، بيش از پيش توسعه خواهند داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، حجت الاسلام حسن روحاني عصر دوشنبه در ديدار "ويچسلاو والودين" رئيس دوماي دولتي فدراسيون روسيه ، با تاكيد بر اهميت نقش پارلمان ها در توسعه و تعميق روابط كشورها اظهارداشت: گام به گام توافق هاي ايران و روسيه در حال اجرا است و پارلمان هاي دو كشور مي توانند به پيشرفت اين روابط كمك كنند.

روحاني با اشاره به رياست رضا اردكانيان وزير نيرو جمهوري اسلامي ايران بر كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور، اظهار داشت: ايشان بسيار فعال هستند و اميدوارم در جلسات رسمي با همتاي روس خود مواردي از توافقات را كه تاكنون عملياتي نشده اند، اجرايي كنند.

رئيس جمهور با اشاره به انتخاب سفراي قبلي و فعلي ايران در روسيه از جمع نمايندگان مجلس ايران، اظهار داشت: به توانمندي آقاي كاظم جلالي اعتماد داشته و اطمينان دارم ايشان  تلاش هاي آقاي سنايي را در راستاي توسعه روابط دو كشور ادامه خواهند داد.

روحاني در ادامه خاطرنشان كرد: روابط سه جانبه ايران ، روسيه و چين و برگزاري مانور مشترك در درياي عمان به اين معني است كه سه كشور مصمم هستند روابط نزديك تري با هم داشته باشند.

رئيس جمهور مواضع روسيه در زمينه شهادت سردارسپهبد شهيد سليماني و همدردي دولت اين كشور در اين غم بزرگ با ملت ايران را بسيار حائز اهميت دانست و افزود: در موضوع شهادت شهيد سليماني ما شاهد تروريسم دولتي آمريكا در كشور ثالث (عراق) بوديم و بسيار مهم است كه دو كشور نسبت به تروريسم دولتي حساسيت بيشتري داشته باشند .

روحاني با تاكيد بر اينكه ما علاقه مند به گسترش تنش در منطقه نيستيم، گفت: ثبات منطقه براي ما و روسيه اهميت دارد و همانند گذشته آماده همكاري و رايزني بيشتر بين دو كشور در اين زمينه هستيم.

رئيس جمهور روابط با كشورهاي منطقه اوراسيا را براي ايران بسيار مهم دانست و افزود: ما شاهد آغاز روابط تجاري با كشورهاي اوراسيا هستيم و دولت روسيه در اين زمينه همكاري خوبي داشته كه خواهان ادامه اين همكاري ها هستيم.

روحاني همچنين به نشست هاي سه جانبه ايران ، روسيه و آذربايجان در قالب اجلاس سوچي و همچنين سه كشور ايران، روسيه و تركيه در روند آستانه با موضوع كمك به مردم و آينده سوريه اشاره و ابراز اميدواري كرد كه اجلاس سران سه كشور در رابطه با موضوع  سوريه در آينده نزديك در ايران برگزار شود.

رئيس جمهور همچنين ابراز اميدواري كرد همه توافقاتي كه بين ايران و روسيه در زمينه سرمايه گذاري مشترك هر چه سريعتر در مرحله اجرا قرار گيرد.

رئيس مجلس دوماي فدراسيون روسيه نيز در اين ديدار روابط خوب ايران و روسيه را حاصل تصميمات روساي جمهور دو كشور دانست و افزود: خوشبختانه شاهد تحرك خوب در روابط  تهران – مسكو هستيم و براي ما در پارلمان نيز بسيار مهم است كه از نظر قانونگذاري زمينه لازم را براي اجرايي شدن تصميمات دولت ها فراهم كنيم.

"ويچسلاو والودين" در همين رابطه به تشكيل جلسات كميسيون مشترك پارلماني دو كشور اشاره كرد و افزود: امروز دومين جلسه مشترك پارلماني را در تهران برگزار كرديم و در اين جلسه موضوعات مختلف روابط دو كشور را با هدف توسعه همكاري ها مورد بررسي قرار داديم.

رئيس دوماي روسيه افزود: مسئله كليدي كميسيون ما  توسعه روابط تجاري دو كشور بود و بر اين باور هستيم كه با ديدارها و جلسات بيشتر مي توانيم به نتايج بهتري دست يابيم.

والودين همچنين اظهار داشت: برغم اينكه در منطقه تنش افزايش يافته ، ما بايد در راستاي كاهش تنش قدم برداريم و بدنبال توسعه روابط باشيم و اجازه ندهيم اين چالش ها ما را از هم دور كند.

رئيس دوماي روسيه تاكيد كرد: ما در پارلمان بر اين باور هستيم كه تصميمات دو دولت بايد اجرايي شود و ما بايد به اجراي آن كمك كنيم و هرچه بيشتر در سطوح مختلف براي تحقق اين اهداف تلاش شود نتايج بهتري را شاهد خواهيم بود.