پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سرنگوني هواپيماي جاسوسي نظامي آمريكا
دوشنبه، 7 بهمن 1398 - 16:10 کد خبر:32430

سخنگوي طالبان با صدور بيانيه اي به تشريح جزئياتي از سرنگوني هواپيماي نظامي حامل تروريست‌هاي هاي آمريكائي در ولايت غزني افغانستان پرداخت.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازالجزيره، ذبيح الله مجاهد سخنگوي طالبان دقايقي پيش به تشريح جزئيات سرنگوني هواپيماي نظامي متعلق به تروريست‌هاي آمريكايي در ولايت غزني افغانستان پرداخت.

سخنگوي طالبان در اين بيانيه آورده است كه هواپيماي سرنگون شده حامل نيروهاي آمريكايي روز دوشنبه در حال انجام مأموريت جاسوسي در آسمان غزني سقوط كرد.

در بيانيه طالبان تأكيد شده است كه در جريان اين رويداد سرنشينان اين هواپيما از جمله شماري از افسران ارشد سازمان سيا به هلاكت رسيده و اجساد آن‌ها در مجاورت لاشه هواپيما مشهود است.

برخي منابع رسانه‌اي اعلام كرده اند كه اين هواپيما حامل افسران سازمان سيا با استفاده از موشك دوش پرتاب «استرلا ۲» سرنگون شده است.

طالبان سرنگوني هواپيماي نظامي تروريست‌هاي آمريكايي را رسانه‌اي كرد

طالبان پيشتر از سرنگوني هواپيمايي خبر داه بود كه ساعاتي پيش در شهرستان «ده يك» ولايت غزني سقوط كرد.

اين در حاليست كه برخي منابع رسانه‌اي به نقل از طالبان اعلام كرده بودند كه هواپيماي «گلف استريم» آمريكايي حامل افسران اطلاعاتي آمريكا بوده است.

تأييد سقوط هواپيما و كشته شدن همه سرنشينان

گفتني است، والي ولايت غزني افغانستان پيشتر با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه يك فروند هواپيماي مسافربري متعلق به يك شركت هواپيمائي خارجي دچار سانحه شده و سقوط كرده است.

بر اساس اعلام والي ولايت غزني، هواپيماي مسافربري مذكور با ۸۳ سرنشين پس از برخورد با زمين منهدم شده و به صورت كامل سوخته است.

وزارت كشور افغانستان هم تأييد كرد

به گزارش اسپوتنيك، وزارت كشور افغانستان و دفتر معاون دوم رئيس جمهوري اين كشور هم اكنون اين سانحه را تأئيد كرده اند.

پنتاگون: در حال بررسي سقوط هواپيماي نظامي مان در افغانستان هستيم

سخنگوي ستاد مركزي ارتش آمريكا امروز دوشنبه و در واكنش به بيانيه طالبان در خصوص ساقط كردن يك فروند هواپيماي نظامي اين كشور در ولايت غزني افغانستان اعلام كرد: در حال تحقيقات هستيم؛ اما هنوز به نتيجه‌گيري نرسيده‌ايم.

تصوير رسانه‌اي از هواپيماي ساقط شده

اين در حاليست كه رسانه‌ها دقايقي پيش عكسي را از اين هواپيما منتشر كردند كه بر بدنه آن مشخص است هواپيما از نوع E-11A بوده كه ارتش امريكا براي نظارت و جاسوسي از آن بر فراز افغانستان استفاده مي كرده است.