پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تاكيد يونان بر لزوم پايبندي به ممنوعيت تسليحات
یکشنبه، 6 بهمن 1398 - 16:29 کد خبر:32422

وزير خارجه يونان بر لزوم اجراي ممنوعيت واردات تسليحات به ليبي تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اسكاي نيوز عربي، نيكوس دندياس، وزير خارجه يونان اعلام كرد، كنفرانس برلين نخستين گام براي رسيدن به ثبات در ليبي است.

وي در ادامه افزود: ممنوعيت تسليحاتي از طريق توافق همكاري امنيتي ميان تركيه و دولت وفاق ملي ليبي نقض مي‌شود، توافق "بيهوده‌اي" كه هدفش انتقال مزدوران و تسليحات از تركيه و سوريه به ليبي است.

وزير خارجه يونان همچنين تصريح كرد، پارلمان اروپا توافق امنيتي و دريايي سراج و تركيه را محكوم كرده؛ چرا كه اين دو توافق با قوانين بين‌المللي در تعارض است.

فائز السراج، نخست‌وزير دولت توافق ملي ليبي و رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور تركيه ۲۷ نوامبر در استانبول دو يادداشت تفاهم را درباره تعيين مرزهاي دريايي ميان دو كشور و تقويت همكاري نظامي و امنيتي امضا كردند. اين توافق‌ها با اعتراض مسئولان شرق ليبي و مقامات مصر، يونان و قبرس مواجه شده است.

كنفرانس برلين درباره بحران ليبي يكشنبه (۲۹ دي ماه) با حضور رهبران و وزراي خارجه ۱۲ كشور و روساء و نمايندگان پنج سازمان برگزار شد.

نيروهاي حفتر چهارم آوريل عمليات گسترده‌اي را عليه طرابلس آغاز كردند. در جريان اين عمليات درگيري‌هاي شديدي ميان نيروهاي حفتر و دولت توافق ملي رخ داده است.

ليبي از زمان سرنگوني نظام معمر قذافي در سال ۲۰۱۱ شاهد بحران سياسي و نظامي است. در حال حاضر دو طرف اصلي بر سر قدرت در اين كشور جنگ دارند. يكي دولت توافق ملي ليبي كه مقر آن طرابلس است و از سوي جامعه جهاني به رسميت شناخته شده و ديگري دولت موقت در شرق ليبي با رياست عبدالله الثني كه پارلمان طبرق و ارتش "ملي" ليبي به رهبري خليفه حفتر از آن حمايت مي‌كنند.