پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : واكنش مسكو به اخراج ديپلمات هايش از صوفيا
یکشنبه، 6 بهمن 1398 - 15:26 کد خبر:32420

وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه اي با دسيسه خواندن اقدام دولت بلغارستان در عنصر نامطلوب خواندن دو ديپلمات روس اعلام كرد: حق دادن پاسخ به اخراج دو ديپلمات روسي از بلغارستان را براي خود محفوظ مي‌دانيم.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، در اين بيانيه كه در پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه روسيه منتشر و در آن گفته شده است: دولت بلغارستان روز ۲۴ ژانويه (ديروز) تصميم به اخراج يك ديپلمات سفارت روسيه در صوفيا و يك كارمند نمايندگي بازرگاني روسيه در بلغارستان گرفت.

در بيانيه گفته شده است: طرف بلغارستاني هيچ گونه شواهد معقولانه براي توجيه اين تصميم خود ارائه نكرده است.

وزارت امور خارجه بلغارستان روز جمعه سفير روسيه در صوفيا را احضار كرده و يادداشتي مبني بر اينكه دو ديپلمات روسي در اين كشور "عنصر نامطلوب" شناخته شده‌اند را به وي تحويل داد.

در بيانيه وزارت خارجه روسيه خاطرنشان شده است: اين اقدام دولت بلغارستان را اقدامي غيردوستانه و دسيسه جويانه مي دانيم كه مغاير با روابط سازنده و بطور سنتي توام با اعتماد متقابل روسيه و بلغارستان است.

وزارت خارجه روسيه در پايان خاطرنشان كرده است كه حق براي دادن پاسخ به اين اقدام بلغارستان را براي خود محفوظ مي‌داند.  

اكاترينا زاخاريئوا، وزير امور خارجه بلغارستان، روز جمعه ۲۴ ژانويه (۴بهمن) اعلام كرد اين كشور احتمالا دو ديپلمات روسي را به ظن جاسوسي اخراج خواهد كرد.

زاخاريئوا به خبرنگاران گفت: ما نامه‌هايي از دادستانان حاوي شماري از اتهامات دريافت كرده ايم. ما اقداماتي را كه بايد انجام دهيم انجام خواهيم داد و به احتمال زياد آنان را به عنوان عنصر نامطلوب اعلام خواهيم كرد.

رسانه هاي روسي ازجمله ريانووستي اعلام كردند: علت اين اقدام بلغارستان ظن به جاسوسي است و دادستاني بلغارستان اطلاعاتي از آژانس امنيت ملي اين كشور دريافت كرده است كه دو ديپلمات روس در صوفيا از سال ۲۰۱۷ به جاسوسي مي پرداختند.

بر اساس اين گزارش ها، يكي از اين دو فرد كه دبير اول بخش كنسولي سفارت روسيه در صوفيا است اطلاعاتي را در مورد مكانيسم انتخابات در بلغارستان جمع آوري كرده است.  

بلغارستان در ماه اكتبر هم يك ديپلمات ديگر روسيه را به اتهام جاسوسي اخراج كرده بود. اين كشور همچنين از عدم موافقت خود با اعطاي رواديد به وابسته نظامي روسيه خبر داده بود.

روابط روسيه و بلغارستان در چند سال اخير تا اندازه اي تنش آلود بوده و صوفيا از تحريم هاي غرب عليه مسكو حمايت كرده است.