پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اتاق ايران روماني زمينه‌ساز ورود ايران به بالكان
شنبه، 5 بهمن 1398 - 08:26 کد خبر:32407

محمدرضا كرباسي معاون امور بين‌الملل اتاق ايران، رشد اقتصادي متوازن در سال‌هاي گذشته، اقتصاد باز و مبتني بر صادرات، حمل‌ونقل و انرژي و سياست مبتني بر تنش‌زدايي را مهم‌ترين مزيت‌هاي اقتصادي كشور روماني دانست.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از اتاق ايران نشست معارفه كميته مشترك بازرگاني ايران و روماني بعدازظهر امروز با حضور معاون امور بين‌الملل اتاق ايران، نماينده وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت، نماينده اتاق ايلام به‌عنوان اتاق معين كشور روماني و جمعي از فعالان اقتصادي در ساختمان اتاق ايران برگزار شد.

به گفته محمدرضا كرباسي معاون امور بين‌الملل اتاق ايران مبناي شناسايي و دعوت از فعالان اقتصادي حاضر در اين نشست، سامانه اطلاعات اتاق ايران و گمرك بوده است. او در ادامه به بيان مهم‌ترين شاخص‌هاي اقتصادي كشور روماني براي تجارت پرداخت.

معاون امور بين‌الملل اتاق ايران، رشد اقتصادي متوازن در سال‌هاي گذشته، اقتصاد باز و مبتني بر صادرات، حمل‌ونقل و انرژي و سياست مبتني بر تنش‌زدايي را مهم‌ترين مزيت‌هاي اقتصادي كشور روماني دانست و خاطرنشان كرد: ظرفيت‌هاي بالقوه اين كشور، امكان صادرات به كشورهاي عضو بالكان را فراهم مي‌‎كند؛ به‌ويژه اينكه نگاه روماني هم به همكاري اقتصادي با ايران بسيار باز است.

كرباسي با ارائه آمار و ارقامي از سطح روابط تجاري ايران و روماني اظهار كرد: طي سال‌هاي ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ شاهد رشد همكاري‌هاي تجاري ايران و روماني بوديم. اما متأسفانه از سال ۲۰۱۸ با فشاري كه از سوي كشورهاي غربي اعمال شد، به‌تدريج شاهد كاهش سطح همكاري‌ها هستيم. تا جايي‌كه طبق آمار ۹ ماهه سال ۲۰۱۹، حجم روابط تجاري ايران و روماني از ۴۸۵ ميليون دلار به ۹۷ ميليون دلار كاهش پيدا كرده است.

معاون امور بين‌الملل اتاق ايران خاطرنشان كرد: ايران محدوديتي براي همكاري با كشورهاي حوزه بالكان ندارد و عمده واردات ايران از اين كشورها مواد خام صنعتي، كاني‌هاي فلزي، نفت و مواد پلاستيكي است. صادرات خدمات فني و مهندسي، ساختمان‌‎سازي، نفت و گاز، صنايع تبديلي و دام‌پروري، شيلات و توليد مشترك در قطعات يدكي خودرو نيز از مهم‌ترين حوزه‌هاي همكاري مشترك ايران و روماني است كه بايد موردتوجه فعالان اقتصادي قرار گيرد.

كرباسي در پايان ابراز اميدواري كرد كه با فعال شدن كميته مشترك بازرگاني ايران و روماني، سطح روابط تجاري دو كشور به‌مانند قبل افزايش يابد. همچنين به گفته او حضور نمايندگان وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت در اين كميته دائمي و با حق رأي است.

ضرورت توجه به همكاري با كشورهاي اروپايي در حوزه صنايع خلاق و فرهنگي

در ادامه اين نشست، مهدي جلالپور نماينده سازمان توسعه تجارت با تاكيد بر اينكه تقويت همكاري ميان ايران و كشورهاي اروپايي بر مبناي همكاري‌هاي بخش خصوصي طرفين است اما حمايت دولت‌ها در اين امر ضروري است، افزود: يكي از مهم‌ترين حوزه‌هايي كه در حال حاضر ميان ايران و كشورهاي اروپايي جاي كار بسياري دارد اما اغلب ناديده گرفته مي‌شود، صنايع خلاق و محصولات فرهنگي است. او در همين زمينه تاكيد كرد كه نبايد اين‌طور تصور كرد كه صنايع خلاق تنها به حوزه استارتاپ‌ها محدود مي‌شود.

جلالپور يكي از اشتباهات تجاري در سال‌هاي اخير را غفلت از كشورهايي دانست كه در طولاني‌مدت براي كشور مزيت تجاري به همراه دارند. او تصريح كرد: بعد از برجام متاسفانه نگاهمان به بنگاه‌هاي بزرگ و كشورهاي پيشرو معطوف بود و از كشورهايي كه در طولاني مدت براي كشور منفعت اقتصادي به همراه دارند، از جمله روماني غافل بوديم.

او در ادامه بر ضرورت عارضه‌يابي كالاهاي صادراتي ايران به كشورهاي اروپايي تاكيد كرد و افزود: طي يك بررسي دقيق بايد مشخص شود كه چرا عمده سهم صادرات ما به كالاهاي سنتي اختصاص پيدا كرده است؛ به عنوان نمونه چرا نمي‌توانيم در حوزه‌هاي با ارزش بالا از جمله قطعات خودرو صادرات موفقي داشته باشيم.

جلالپور در پايان بر ضرورت تطبيق با استانداردهاي روز جهاني و يادگيري اصول بين‌المللي تجارت تاكيد كرد.

مهمترين موانع تجارت با كشور روماني

حامد مهاجر كه به نمايندگي از وزارت امور خارجه در اين نشست حضور داشت، مهم‌ترين موانع توسعه تجارت با كشور روماني را تشريح كرد.

به گفته مهاجر، بررسي آمارهاي تجاري حاكي از آن است كه در دهه ۶۰، بيشترين حجم مبادلات تجاري ايران با كشورهاي اروپاي شرقي به روماني اختصاص دارد؛ اما پس از مدتي به واسطه تغيير نگاه تجاري كه در فعالان اقتصادي رخ داد، روابط صرفا به دولت‌هاي طرفين محدود شد.

مهاجر، مبتني بودن سياست روماني در چارچوب ناتو و اتحاديه اروپا، تحريم‌ها، اتخاذ شريك‌هاي راهبردي از سوي روماني، عدم ثبات در فضاي سياسي كشور روماني را مهمترين موانع توسعه تجارت روماني و ايران طي سال هاي اخير عنوان كرد. او همچنين تاكيد داشت: روماني روابط خودش را با ايران تعريف كرده است و اين كشور در سال‌هاي اخير نگاه احتياط آميزي به تجارت با ايران داشته است.