پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مقام پيشين عربستان به آشويتس لهستان مي‌رود
شنبه، 5 بهمن 1398 - 08:23 کد خبر:32406

رسانه‌هاي اسرائيلي از سفر قريب‌الوقوع وزير دادگستري پيشين عربستان به اردوگاه آشويتس خبر داده و به صورت گسترده‌اي از آن استقبال كردند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از الميادين، محمد العيسي، دبيركل انجمن جهان اسلام و وزير دادگستري پيشين عربستان در راستاي بزرگداشت هولوكاست، سفري به اردوگاه آشويتس در لهستان خواهد داشت، رسانه‌هاي عبري زبان اين سفر را به منزله تداوم رويكرد حاكم در عربستان قلمداد كردند.

به نوشته روزنامه تايمز آو اسرائيل، پيش‌بيني مي‌شود العيسي به همراه جمعي از رهبران مذهبي مسلمانان از بيش ۲۴ كشور وارد آشويتس شود و اين هيئت شامل مسؤولاني از كميته يهودي-آمريكايي است.

اين روزنامه در ادامه نوشت، العيسي در كنار چهره‌هاي ديني و مسؤولان كميته يهودي-آمريكايي بازديدي از موزه تاريخ يهوديان لهستان در ورشو خواهد داشت.

همچنين آنها از كليسايي در پايتخت لهستان و يك مسجد محلي بازديد خواهند كرد و العيسي در ضيافت شام مشترك شنبه شركت خواهد كرد.

رسانه‌هاي عبري زبان اين سفر العيسي را "ماموريت بين اديان" توصيف و آن را ادامه رويكرد حاكم در عربستان دانستند كه به شدت با هولوكاست و هرگونه اقدام ضد يهودي مخالف است.

اين رسانه‌ها افزودند، العيسي اين رويكرد را دو سال قبل با ارسال پيامي براي موزه هولوكاست واشنگتن و ابراز همدردي با قربانيان آغاز كرد.

العيسي مه ۲۰۱۸ از موزه يادبود هولوكاست در واشنگتن بازديد كرده بود.

او ژانويه ۲۰۱۹ در مقاله‌اي در روزنامه واشنگتن پست، "جنايات وحشتناك نازي‌ها" را محكوم كرده و نوشته بود، مسلمانان جهان مسؤوليت دارند از هولوكاست درس بگيرند.

طبق گزارش خبرگزاري رسمي عربستان (واس)، محمد بن سلمان، وليعهد اين كشور سپتامبر گذشته ميزبان هيئتي از چهره‌هاي برجسته يهوديان حامي رژيم صهيونيستي بود كه براي دومين بار به عربستان سفر كرده بودند.

در آن ديدار نيز العيسي حضور يافته و بر اهميت انجام هر گونه اقدام مشتركي براي تقويت همزيستي و گذشت تاكيد كرده بود.