پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ايران چه كالاهايي از روسيه مي‌خرد؟
پنجشنبه، 3 بهمن 1398 - 07:17 کد خبر:32398

طي ۹ ماه امسال ۳۴ درصد از تجارت خارجي با اوراسيا را صادرات و ۶۶ درصد را واردات تشكيل داده كه بيشترين سهم متعلق به روسيه و واردات از اين كشور بوده است كه اقلام عمده وارداتي از روسيه شامل روغن دانه آفتاب‌گردان، جو، ذرت دامي، محصولات نيمه تمام آهن يا فولاد، خطوط راه آهن، كاغذ روزنامه و گوشت مي‌شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، سيدروح الله لطيفي - سخنگوي گمرك - اظهار كرد: با توجه به اجرايي شدن موافقت‌نامه تجارت ترجيحي با اتحاديه اقتصادي اوراسيا از پنجم آبان و تجارت با اعمال تخفيفات ترجيحي در خصوص ۸۶۲ قلم كالاي وارداتي و صادراتي به كشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي، علاوه بر صادرات و واردات اقلام ديگر صادرات ايران به كشورهاي مذكور طي ۹ ماهه سال جاري، حدود ۲.۴۳ درصد از نظر وزني و ۲.۴۶ درصد از نظر ارزشي كل صادرات غير نفتي كشور را به خود اختصاص داده است.

وي افزود: حجم صاردات ترجيحي ايران به كشورهاي اوراسيا پس از تفاهم‌نامه و اعمال تخفيفات ترجيحي در آبان امسال به ۵۸ هزار و ۳۰۲ تن و به ارزش ۶۶ ميليون دلار رسيده است.

لطيفي با اشاره به ميزان سرجمع صادرات كشور پس از اجرايي شدن موافقتنامه به اوراسيا گفت: سرجمع صادرات ايران به مجموع پنج كشور عضو اتحاديه اوراسيا ۶۶۳ هزار و ۳۵ تن بوده است كه ارزش اين حجم صادرات برابر با ۲۷۰ ميليون و ۵۱۵۷ دلار است كه نسبت حجم صادرات ترجيحي طي سه ماهه گذشته نسبت به كل صادرات به اين اتحاديه  ۸.۷۹  درصد و از حيث ارزش اين نسبت ۲۴.۳۳ درصد است.

دبيرشوراي اطلاع رساني گمرك در خصوص ميزان واردات ترجيحي از اوراسيا گفت: حجم واردات از كشورهاي اوراسيا طي پنجم آبان تاكنون يك ميليون و ۴۹۳ هزار و۴۴۷ تن بوده است كه از اين مقدار يك ميليون و ۳۸۳ هزارو ۵۴۱ تن واردات ترجيجي بوده است. به عبارت ديگر ۹۲.۶۴ درصد از حجم واردات كشور از اوراسيا را كالاهاي ترجيحي، تشكيل داده‌اند كه ميزان ارزش واردات ترجيحي ۴۳۹ ميليون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۹ دلار بوده است كه اين ميزان ۸۴.۶۵ درصد كل ارزش واردات از كشورهاي اوراسيا را در نزديك به سه ماه بعد از اجرايي شدن اين موافقتنامه  است.

به گفته وي، در اين مدت ۳۴ درصد حجم تجارت خارجي با اوراسيا را صادرات و ۶۶ درصد را واردات تشكيل مي‌دهد. از اين حجم تجارت، بيشترين سهم متعلق به فدراسيون روسيه است با  ۳۹.۹ درصد حجم صادرات و ۷۱.۹ ميزان واردات را شامل مي شود كه اقلام عمده وارداتي از روسيه نيز شامل روغن دانه آفتاب گردان، جو، ذرت دامي، محصولات نيمه تمام آهن يا فولاد، خطوط راه آهن، كاغذ روزنامه و گوشت بوده است.

لطيفي همچنين با اشاره به ۵۰ قلم اصلي صادرات به اوراسيا گفت: صرف‌نظر از گاز طبيعي و ساير مشتقات گازي، ميوه، خشكبار، صيفي‌جات، سبزيجات، محصولات غذايي بخش عمده اين اقلام را تشكيل مي دهند. ضمن آنكه اقلام وارداتي ترجيحي نيز شامل ذرت دامي، روغن دانه آفتاب گردان، گوشت، عدس و كاغذ روزنامه است.

او با اشاره به نقش منطقه ويژه اميرآباد در تجارت با كشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا گفت: اين بندر با دارا بودن نسل سوم بندري يكي از پيشرفته‌ترين بنادر كشور است كه قابليت جابجايي بار به صورت رو رو را دارد و گمرك با داشتن نقش محوري در تسهيل تجارت كشور با اتحاديه اوراسيا مي‌تواند ضمن اجراي قوانين گمركي، به تسريع در جابجايي كالا كمك كند. همچنين بندر اميرآباد با دارا بودن همه شقوق حمل و نقلي و زيرساخت‌هاي مناسب در تجارت با كشورهاي آسياي ميانه و اتحاديه اوراسيا نقش سازنده‌اي را دارد.