پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تركيه 120 موشك اس400 دريافت كرده است
سه شنبه، 1 بهمن 1398 - 09:40 کد خبر:32386

يك منبع روس مي‌گويد تركيه همراه با سامانه‌هاي پدافندي اس-400، بيش از 120 فروند موشك مخصوص نيز دريافت كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، در بحبوحه اختلافات آمريكا با تركيه بر سر خريد سامانه‌هاي پدافند موشكي «اس-۴۰۰» از روسيه و تاكيد واشنگتن بر لزوم عدم استفاده آنكارا از اين سامانه‌ها، جزئيات بيشتري از آماده شدن تركيه براي فعال‌سازي اس-۴۰۰ منتشر شده است.

يك منبع ديپلماتيك نظامي به خبرگزاري «تاس» گفت تركيه بيش از ۱۲۰ فروند موشك زمين به هواي مخصوص براي اين سامانه‌ها ازروسيه خريداري كرده است.

بر اين اساس، اين منبع درباره تجهيزاتي كه تركيه چند ماه پيش از روسيه تحويل گرفت، توضيح داد: «تركيه دو گردان اس-۴۰۰، بيش از ۱۲۰ موشك زمين به هوا، تجهيزات نظامي كمكي از جمله قطعات يدكي و ابزار دريافت كرده است».

وي البته تاكيد كرد انتقال فناوري سامانه‌هاي پدافندي، حتي به صورت جزئي هم بخشي از قرارداد دو كشور نبوده و انجام نشده است.

اين منبع همچنين افزود كه توافق فروش و تحويل محموله‌هاي خريداري شده، بين طرف‌هاي تركيه‌اي و روسي در دسامبر سال قبل امضا شده و تا بيست ماه نيز خدمات پس از فروش دارد.

به نوشته خبرگزاري تاس، «روسوبورون‌اكسپورت»، شركت تسليحاتي روسي فروشنده اس-۴۰۰ به تركيه، از هرگونه پاسخ به اظهارات اين منبع امتناع ورزيد.

تحويل اولين سامانه اس-۴۰۰ به تركيه در حالي اوايل مرداد ماه تكميل شد كه وزارت خارجه آمريكا پيش از آن تهديد كرده بود هر كشوري كه از روسيه اين سامانه‌ها را خريداري كند، تحريم مي‌شود. كاخ سفيد نيز طبق لايحه بودجه نظامي ۲۰۲۰، مكلّف است تركيه را تا پايان سال به صورت كامل از برنامه توليد مشترك «اف-۳۵» كنار بگذارد و حتي تحويل مابقي جنگنده‌هاي خريداري شده را نيز تعليق كند.

اين در حالي است كه مسئولان نظامي و ديپلماتيك آمريكايي از جمله «مايك پامپئو» وزير خارجه و «ويليام بيرن»، معاون رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح چندي پيش از آغاز آزمايش اس-۴۰۰ در تركيه شديدا ابراز نگراني كرده بودند.

با اين حال «يوري بوريسوف» معاون نخست‌وزير روسيه اميدوار است تركيه در آينده نزديك دومين محموله از اين سامانه‌ها را خريداري كند.