پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : Kasım Süleymani, 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde büyük rol oynadı
جمعه، 20 دی 1398 - 15:01 کد خبر:32298

IranBalkan(IRBA)-euronews: İran'a yakınlığıyla bilinen Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Şirin, katıldığı bir televizyon programında ABD tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin engellenmesinde önemli rol oynadığını ileri sürdü.

TV5’te Buluşma Noktası adlı programa katılan Şirin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleymani’nin 15 Temmuz’da Türkiye için ne yaptığını biliyor" dedi.

"Süleymani'nin öldürülmesi İran'da karşılıksız kalmayacaktır" diyen Şirin, İranlı generalin 15 Temmuz'daki rolüyle ilgili şöyle konuştu: "15 Temmuz darbe girişimin akamete uğratılması için kim ne yaptıysa ondan daha fazlasını yapan kişinin adı Kasım Süleymani'dir. Türkiye'de Amerika ve İsrail projeleri gerçekleşmesin diye, çiftçisinden Reis-i Cumhuruna, vatan savunması önce kime düşer, yani İran'ın Kirmanlısına mı düşer, Ankaralısına Konyalısına mı düşer? Ama ne yaptı Kirmanlı Süleyman? 'Benim göğsümü ezip geçmedikçe, Türkiye'de bu amacına ulaşamayacaksın' dedi."