پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مجارستان خواستار مواجهه غرب با ايران شد
پنجشنبه، 19 دی 1398 - 19:36 کد خبر:32296

ويكتور اوربان، نخست وزير راست‌گراي مجارستان از اتحاديه اروپا خواست تا در مواجهه با تنش موجود ميان ايران و آمريكا بيش از پيش از مواضع و رويكرد ايالات متحده در برخورد با جمهوري اسلامي حمايت كنند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، اوربان در جريان كنفرانس خبري روز پنجشنبه خود تاكيد كرد كه اتحاديه اروپا بايد موضع خود در قبال ايران را روشن كند و همزمان به جبهه آمريكا و اسرائيل بپيوندد.

نخست وزير راست‌گراي مجارستان با وجود برخي اصطكاك‌ها با اتحاديه اروپا با بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روابط دوستانه‌اي دارد و مواضع سرسختانه او عليه مهاجران نيز همواره مورد تمجيد و تعريف رئيس جمهوري آمريكا بوده است.

اظهارنظر اخير او در آستانه نشست روز جمعه وزراء خارجه كشورهاي عضو اتحاديه اروپا با هدف كمك به حل مناقشه موجود ميان ايران و آمريكا عنوان شد. همزمان شارل ميشل، رئيس شوراي اتحاديه اروپا طي تماسي تلفني روز پنجشنبه با حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران خواستار پايبندي كامل اين كشور به تعهدات خود در قالب توافق هسته‌اي سال ۲۰۱۵ شد.

اين در حالي است كه دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا در نطق روز چهارشنبه خود در واكنش به حمله موشكي ايران به پايگاه نظامي ايالات متحده در عراق، خواستار خروج كشورهاي اروپايي به همراه چين و روسيه از توافق هسته‌اي قدرت‌هاي جهان با جمهوري اسلامي شد.

پيشتر جمهوري اسلامي نيز اعلام كرده بود كه در پي حمله هوايي ارتش آمريكا به كاروان حامل قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس ايران، تمامي محدوديت‌هاي عملياتي خود در چارچوب توافق هسته‌اي با كشورهاي عضو گروه ۱+۵ را تعليق كرده است.