پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : افتتاح خط انتقال گاز با حضور اردوغان و پوتين
چهارشنبه، 18 دی 1398 - 16:19 کد خبر:32294

خط لوله انتقال گاز روسيه به تركيه با نام «ترك استريم» با حضور رجب طيب اردوغان و ولاديمير پوتين، روساي جمهوري تركيه و روسيه در استانبول افتتاح شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، اين خط لوله به طول ۹۳۰ كيلومتر در درياي سياه امتداد يافته است و رابطه مسكو و آنكارا در حوزه انرژي را بيشتر از گذشته تقويت مي‌كند.

اين خط انتقال گاز ظرفيت انتقال ۳۱.۵ ميليارد مترمكعب گاز روسيه به تركيه و اروپا را دارد و در دو مسير جداگانه احداث شده كه خط نخست آن از درياي سياه مي‌گذرد و ۱۵.۷۵ ميليارد متر مكعب گاز روسيه را به تركيه منتقل مي‌كند.

خط دوم «ترك استريم» گاز روسيه را از طريق تركيه به كشورهاي اروپايي از جمله صربستان، بلغارستان و مجارستان منتقل مي‌كند.

گازپروم توليد كننده گاز روسيه حدود سه ميليارد متر مكب گاز در سال را از طريق ترك استريم به بلغارستان مي‌فرستد، اين خط جايگزين مسيراوكراين و روماني مي‌شود.

در مراسم افتتاحيه اين خط لوله گاز رهبران صربستان و بلغارستان نيز حضور داشتند.

پوتين در اين مراسم گفت: «اين خط لوله گاز نشانه تعامل و همكاري روسيه و تركيه و به نفع مردم ما و مردم اروپا و كل جهان است.»

اردوغان نيز اين پروژه را يك پروژه تاريخي در حوزه انرژي برشمرد و گفت:« ۳۱.۵ ميليارد متر مكعب گاز طبيعي بدون واسطه سالانه به‌صورت مستقيم در قالب اين پروژه از روسيه به تركيه منتقل مي‌شود.»

وي تاكيد كرد كه ۵۳ ميليون نفر در تركيه به‌طور مستقيم از گاز طبيعي استفاده مي‌كنند.