پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اداي احترام مردم بوسني به سردار سليماني
دوشنبه، 16 دی 1398 - 12:06 کد خبر:32282

جمعي از علاقه مندان به انقلاب اسلامي در بوسني و هرزگوين با حضور در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران و نثار شاخه‌هاي گل، با اداي احترام به مقام سردار شهيد قاسم سليماني، نام و ياد وي را گرامي داشتند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، خواننده بوسنيايي يكي از كساني بود كه براي اداي احترام به مقام سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني در سفارت ايران حضور يافت و شعري را در وصف شهامت، شجاعت و شهادي اين سردار بزرگ ايران و اسلام به زبان بوسنايي سروده بود، در اين مراسم اجرا كرد. اين شعر در صفحات مجازي و رسانه هاي اجتماعي در بوسني و هرزگوين درحال نشر است.

ترجمه فارسي شعر اين هنرمند و خواننده بوسنيايي در وصف سردار سپهبد شهيد سليماني به شرح زير است:

اگرچه توانستيد شهيد كنيد قاسم را

ولي نه آنهايي را كه دوست دارند قاسم را

ساعت به ساعت بيشتر است تعدادشان

فرشته ها و خدا ثبت مي كند تعدادشان

شايد الان ز درد نفس مان تنگ باشد

شايد بخاطر اشك چشم هايمان تار باشد

ولي به حول خدا در هر محله اي

بر دشمنان نيست جز واهمه اي

اينك مشت هاي آهنين سرود آزادي است

 و شهادت براي ما اوج آزادي است

زمستان زود تمام خواهد شد

روح از زنجير ماده رها خواهد شد

اگر چه سرش را ز تن جدا كردي

اگرچه ابومهدي را زما جدا كردي

ولي فرشتگان او را دوست تر دارند

 و هر آن بيشتر دعاي فرج مسئلت دارند

كه شمشير او هديه اي براي بدكاران

و حضورش نغمه اي براي مظلومان

ضربه اي كه ظالمان را خورد خواهد كرد

نعمتي كه منتظران را اوج خواهد داد

حال گوش كنيد بندگان خدا

همه بايد پرواز كنيم عاقبت به سوي خدا

همچنين رسانه هاي جمعي بوسني و هرزگوين از نخستين ساعت روز جمعه به پوشش گسترده خبري اين اقدام تروريستي دولت ترامپ اقدام كردند و خبر شهادت سردار سپهبد قاسم سليماني همچنان در صدر اخبار خبرگزاري هاي اين كشور قرار دارد.

همچنين در پي شهادت سردار رشيد اسلام سپهبد پاسدار قاسم سليماني و هم زمان با عزاي عمومي در ايران اسلامي پرچم جمهوري اسلامي ايران در سفارت كشورمان در سارايوو به حالت نيم افراشته درآمد.

سفارت جمهوري اسلامي ايران در سارايوو به همين مناسبت با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد: شهادت قهرمان بزرگ‌ مبارزه با تروريسم، سردار شجاع، ‌فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي سپهبد شهيد قاسم سليماني بر آيت الله خامنه اي رهبر معظم، ملت شريف ايران و همه عدالت طلبان و آزادگان جهان تسليت باد!

در اين اطلاعيه آمده است: دفتر يادبود محكوميت اين اقدام تروريستي و گراميداشت ياد سردار شهيد اسلام سپهبد پاسدار سليماني روز سه شنبه ۱۷ دي ماه در محل نمايندگي گشوده خواهد شد.

سردار سپهبد قاسم سليماني فرمانده شهيد سپاه قدس و ابومهدي المهندس معاون سازمان نيروهاي مردمي عراق به همراه ۸  نفر ديگر بامداد روز جمعه (۱۳ دي) در مسير فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريكا و با پهپادهاي وزارت دفاع اين كشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسيدند.