پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : Erdoğan, Süleymani için ‘şehit’ dedi mi
یکشنبه، 15 دی 1398 - 10:22 کد خبر:32277

IranBalkan(IRBA)-cumhuriyet:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Anadolu Ajansı tek cümlelik bir haber geçti. İran’ın Ankara Büyükelçiliği ise attığı tweet'te Erdoğan'ın İranlı komutan Kasım Süleymani için 'şehit' dediğini aktardı. Tweet sonrası sosyal medyada, "Erdoğan, Süleymani’ye ‘şehit’ dedi mi?" tartışması başladı.

ABD’nin İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Şii milis güç Haşdi Şabi’nin iki numaralı ismi Ebu Mehdi el Mühendis’i Irak’ta düzenlediği hava saldırısıyla öldürmesinin ardından bölgede tansiyon yüksek.

Saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı'ndan ise resmi bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, saldırı sonrasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi aradığı duyuruldu, ancak bu görüşme hakkında da ayrıntı verilmedi.

Anadolu Ajansı görüşmeye dair geçtiği haberinde, "Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan'ın Ruhani ve Salih ile görüşmelerinde, bölgedeki son gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı" ifadesi kullanıldı.

İRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ: ŞEHİT SÜLEYMANİ’NİN YOKLUĞU DERİNDEN ÜZÜYOR

İran’ın Ankara Büyükelçiliği ise görüşme ile ilgili resmi Twitter hesabından açıklama yaptı. Tweet'te şu ifade kullanıldı:

Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon konuşmasında: "Şehit Süleymani'nin yokluğu derinden üzüyor. İran halkı, sizin ve Rehber'in öfkesinin farkındayım" ifadesini kullandı.

Sayın Erdoğan Şehit Süleymani'nin muhteşem cenaze törenini Irak televizyonundan izlediği kaydeden 'Bu görüntüler, Irak halkının General Süleymani'ye sevgisinin tezahürüydü'  dedi.

Büyükelçiliğin tweet’inin ardından sosyal medyada "Erdoğan'ın ‘şehit’ ifadesini kullandı mı? tartışması başladı.

ÜST DÜZEY YETKİLİ: "ŞEHİT" SIFATINI KULLANMADI

Tartışma sürerken TRT‘nin İngilizce yayın organı TRT World‘ün resmi twitter hesabından yeni bir bilgi paylaşıldı. TRT World'ün “üst düzey bir Türk yetkiliye” dayanılarak verdiği haberde, Erdoğan'ın Ruhani ile telefon görüşmesinde ‘şehit’ sıfatını kullanmadığı öne sürüldü. Ancak TRT World, haberde atıfta bulunulan bu ‘üst düzey yetkilinin’ kim olduğuna ilişkin bir detay vermedi.

RUHANİ'DEN BİRLİK OLMA MESAJI

İran’ın yarı resmi haber ajanslarından Mehr’in haberine göre ise Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Ruhani,  'ABD'nin küstah eylemlerine birlikte karşı koyma' çağrısında bulundu. Ruhani Erdoğan'a ABD'nin askeri hamlelerine karşı boyun eğmeyeceklerini belirterek "Eğer ABD'ye karşı sessiz kalırsak, daha agresif ve cesaretli bir hale gelecekler" dedi. Ruhani, Süleymani'nin de önemini hatırlatarak "Sizin de bildiğiniz gibi Süleymani'nin terörle mücadelede eşsiz bir rolü vardı ve hem bölgesel hem de İslam alemine karşı sorumluluğunu başarıyla yerine getirmiş bir kişiydi" ifadelerini kullanarak destek istedi.