پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : كرواسي رييس دوره‌اي شوراي اتحاديه اروپا شد
شنبه، 14 دی 1398 - 05:26 کد خبر:32262

كرواسي كه در اولين روز سال 2020 ( 11 دي ماه 1398) رياست دوره‌اي شوراي اتحاديه اروپا را براي 6 ماه آينده به عهده گرفت. در شش ماه گذشته فنلاند رياست دوره‌اي اين شورا را برعهده داشت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، كرواسي به عنوان آخرين كشوري كه به عضويت اتحاديه اروپا در آمده است شعاري را تحت عنوان «اروپاي قدرتمند در جهان چالش برانگيز» براي رياست شش ماه خود بر شوراي اتحاديه اروپا انتخاب كرده است.

كرواسي به طور رسمي در نهم ژانويه سال جاري (۱۹ دي ماه) هنگامي كه «اورزولا در لاين» رئيس كميسيون اروپا در صدر هياتي وارد زاگرب خواهد شد، فعاليت رسمي خود را به عنوان رئيس دوره اي شوراي اتحاديه اروپا آغاز مي كند.

برنامه شش ماهه كرواسي به عنوان رياست دوره اي شوراي اتحاديه اروپا بر چهار محور اصلي شامل اروپاي در حال توسعه،  اروپاي ارتباط دهنده، اروپاي محافظت كننده و اروپاي با نفوذ استوار است.

برجسته ترين وقايع در شش ماه رياست كرواسي بر اتحاديه ارپا را مي توان نشست غير رسمي در اجلاس اتحاديه اروپا و كشورهاي بالكان غربي نام برد كه در هفتم ماه "مي" ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ در زاگرب پايتخت اين كشور برگزار مي شود.

در ضمن مذاكرات مربوط به  بودجه اتحاديه اروپا  و برگزيت (خروج انگليس از اتحاديه اروپا) در دستور كار كشورهاي اروپايي در سال جاري ميلادي قرار دارد.

كرواسي در زمان رياست خود بر اتحاديه اروپا براي ادامه سياست گسترش اعضاي اتحاديه اروپا، نقش ثبات، امنيت و ادامه توسعه اقتصادي و انسجام قاره اروپا تلاش مي كند.

 اشاره مي شود كه ترويج ارزش هاي اروپايي، تقويت چند جانبه گرايي، همكاري هاي امنيتي و دفاعي اروپا و تحقق اهداف برنامه سازمان ملل براي توسعه پايدار ۲۰۳۰ عوامل اصلي تعيين كننده سياست خارجي اتحاديه اروپا است.

آلمان اول ماه ژوئيه ۲۰۲۰ رياست اتحاديه اروپا را از كرواسي تحويل خواهد گرفت.
كشورهاي عضو اتحاديه اروپا بر اساس مقررات اين اتحاديه، هر ۶ ماه رياست بر اين اتحاديه را بر عهده مي گيرند.

كرواسي يكي از ۶ جمهوري فدرال يوگسلاوي سابق بود كه به دنبال تحولات بلوك شرق در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از آن جدا و اعلام استقلال كرد.

كرواسي در سال ۲۰۰۹ به ناتو و در سال ۲۰۱۳ به اتحاديه اروپا ملحق شد.

اين كشور با جمعيتي بالغ بر ۴ ميليون و ۴۵۳ هزار نفر و مساحت ۵۶ هزار و ۵۴۲ كيلومتر مربع در جنوب مركزي اروپا واقع شده و از شمال با اسلووني و مجارستان، از شمال غربي با صربستان، از شرق با بوسني و هرزگوين، از جنوب شرقي با مونته نگرو و از جنوب با درياي آدرياتيك همسايه است.