پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : هشت خدمه نفتكش يوناني ربوده شدند
چهارشنبه، 11 دی 1398 - 09:38 کد خبر:32257

مردان مسلح ناشناس اوايل روز سه شنبه با حمله به يك نفتكش يوناني در نزديكي آبهاي كامرون، هشت نفر از جمله ناخداي اين كشتي را ربودند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، وزارت بازرگاني دريايي يونان در بيانيه‌اي اعلام كرد پنج يوناني، دو فيليپيني و يك اوكرايني ربوده شده جزء ۲۸ خدمه نفتكش "هپي ليدي" بودند كه در بندر ليمبو لنگر انداخته بود.

در اين بيانيه آمده است: يانيس پلاكيوتاكيس، وزير بازرگاني دريايي يونان به همراه وزارت خارجه و اپراتور اين نفتكش، به دقت تحولات مربوط به اين حادثه را دنبال مي‌كند.

دزدي دريايي فعاليتهاي نيجريه و آنگولا كه دو توليدكننده بزرگ نفت جنوب صحراي آفريقا هستند را مختل كرده و حمل و نقل دريايي بين‌المللي كه براي اين قاره اهميت بالايي دارد را به خطر انداخته و ميلياردها دلار هزينه داشته است.

خليج گينه كه به مسافت ۵۷۰۰ كيلومتر از سنگال تا آنگولا امتداد پيدا مي‌كند به مركز جديد حملات دزدان دريايي در جهان تبديل شده كه به غارت و ربودن براي باجگيري به خصوص در سواحل نيجريه مي‌پردازند.

دزدان دريايي گاهي كشتي‌ها را به مدت چندين روز از مسيرشان منحرف مي‌كنند كه براي غارت محموله آن كافي بوده و باج هنگفتي را براي آزادي خدمه درخواست مي‌كنند.

طبق اعلام اداره دريانوردي بين‌المللي، از ژانويه تا سپتامبر ۸۲ درصد از موارد ربودن دريايي در خليج گينه روي داده است. با اين حال تا به امروز معدودي از اين حملات به ساحل نزديك بوده‌اند.

مردان مسلح در نوامبر به نفتكش "الكا آريستوت" حمله كرده و چهار ملوان را اسير كرده بودند كه سه نفر از آنها در ۱۳ دسامبر آزاد شدند و يك نفر در اسارت درگذشت.

سازنده اين نفتكش در آن زمان اعلام كرده بود تحقيقات در جريان است اما به نظر مي‌رسد مرگ وي نتيجه اقدامات دزدان دريايي نبوده بلكه ناشي از بيماري بوده است.

دزدان دريايي در شب ۲۱ دسامبر به چهار كشتي در لنگرگاه ليبرويل حمله بردند و ناخدا را كشتند و چهار كارگر چيني را ربودند كه سرنوشت آنها نامعلوم مانده است.

با وجود چنين وقايعي، نيروهاي دريايي منطقه‌اي مانند نيجريه به كاهش حملات از سال ۲۰۱۸ اشاره و اعلام كرده‌اند افزايش همكاري بين‌المللي، منابع بهتر و گشتزني‌ها به كاهش حملات كمك كرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه، عمده اين مشكل در منطقه نيجر دلتاست كه ثروت نفتي وسيعي دارد اما مردم بومي منطقه از اين ثروت بي بهره مانده‌اند و محروميت گسترده باعث ناآرامي شده است.

دزدان دريايي از قايق‌هاي تندرو براي حمله به كشتي‌هاي عبوري استفاده كرده و خدمه آنها را ربوده و به سواحل نيجريه مي‌برند. تاكتيك دزدان دريايي در يك دهه گذشته با كاهش قيمت نفت و مقررات سخت گيرانه تغيير كرده و اين تبهكاران به جاي دزديدن محموله‌هاي نفتي به ربودن ملوانان براي دريافت باج اقدام مي‌كنند.