پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : لهستان روسيه را به تحريف حقايق محكوم كرد
سه شنبه، 10 دی 1398 - 07:04 کد خبر:32252
نخست وزير لهستان در اعتراض به گفته هاي پوتين در بياينه اي نوشت: رئيس جمهوري روسيه درموارد متعددي درباره لهستان دروغ پردازي كرده و وي همواره اين كار را تعمدا انجام داده است.


 در ادامه جنگ لفظي ميان ورشو و مسكو، نخست وزير لهستان رئيس جمهوري روسيه را به دروغگويي و تحريف واقعيت‌هاي مربوط به جنگ جهاني دوم محكوم كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، درحاليكه وزارت امور خارجه لهستان  روز جمعه گذشته سفير روسيه در ورشو را به دليل سخنان پوتين درباره مقصر دانستن اين كشور در بروز جنگ جهاني دوم فراخوانده است، يادآور شد كه جنگ از سوي متحدان آلمان  و روسيه به راه افتاد و دراين ميان لهستان حدود شش ميليون نفر از شهروندان خود را از دست داد.

نخست وزير لهستان در اعتراض به گفته هاي پوتين در بياينه اي نوشت: رئيس جمهوري روسيه درموارد متعددي درباره لهستان دروغ  پردازي كرده و وي همواره اين كار  را تعمدا انجام داده است.

اين بيانيه مي افزايد: اين عمل معمولا زماني رخ مي دهد كه مقامات روسيه نسبت به عملكردهايشان فشارهاي بين المللي را احساس مي كنند و البته در هفته هاي اخير، روسيه از چندين شكست رنج مي برد.

خبرگزاري فرانسه نوشت: بطور مثال "متئوش موراويه‌تسكي " به مواردي همچون تحريم هاي بلند مدت اتحاديه اروپا عليه روسيه كه به دليل الحاق شبه جزيره كريمه اعمال شد و اينكه ورزشكاران  روس به دليل نقض قوانين دوپينگ به مدت چهارسال از حضور در ميداين ورزشي محروم شده و اينكه مسكو نتوانسته است كنترل كامل بر بلاروس را بدست گيرد، اشاره كرد.

در ادامه بيانيه نخست وزير لهستان دراعتراض به روسيه آمده است: من گفته هاي رئيس جمهوري پوتين را تلاشي براي سرپوش گذاردن بر اين مشكلات  در نظر مي گيرم، رهبر روسيه به خوبي آگاه است كه اتهامات وي ربطي با واقعيت ندارد و در لهستان نيز هيچ نمادي از هيتلر و يا استالين وجود ندارد، اين مجسمه تنها زماني در لهستان برپا شد كه اين كشور با تعدي و تجاوز رايش سوم و روسيه دوران شوروي به اشغال در آمد.

تنش ديپلماتيك بين ورشو و مسكو به دنبال انتقادهاي مكرر ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه در يك هفته اخير از لهستان و نقش اين كشور در جنگ جهاني ، درگرفته است.

درهمين حال نشريه آلماني اشپيگل درگزارشي عنوان كرد ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه، دولت لهستان در دوره پيش از جنگ جهاني دوم را متهم كرد كه با آلمان نازي همكاري كرده است.

در اعتراض به اين اظهارات، وزارت خارجه لهستان سفير روسيه در ورشو را فراخواند.