پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اجراي موسيقي سنتي ايران در آتن
شنبه، 7 دی 1398 - 10:11 کد خبر:32227

خانم لؤودريولو در مراسم جشن همبستگي و دوستي ايران و يونان گفت: ايران كشوري با تاريخ و تمدني كهن است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آتن و با مشاركت و همكاري «بنياد دوستي ملل» يونان، مراسم جشن همبستگي و دوستي ايران و يونان با اجراي گروه هنري «فرهنگ» اعزامي از كشورمان برگزار شد.

خانم لؤودريولو، رييس بنياد فرهنگي دوستي ملل يونان به فرهنگ و تمدن چندهزار ساله ايران اشاره كرد و گفت: ايران كشوري بزرگ با تاريخ و تمدني شناخته شده كه در تمدن بشري نقشي مهم داشته است.

وي ادامه داد: ايران امروز با مردماني پُرتلاش و با فرهنگ كه در حال پيشرفت سريع به قله‌هاي علمي است، شناخته مي‌شود.

رييس بنياد فرهنگي دوستي ملل يونان اضافه كرد: رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در يونان برنامه‌هاي متنوع و متعدد فرهنگي و هنري اجرا مي‌كند كه موجب شناخت بيشتر دو ملت بزرگ يونان و ايران و تحكيم دوستي و توسعه روابط خواهد شد.

علي‌محمد حلمي، رايزن فرهنگي ايران در آتن در سخناني، مطرح كرد: ارزش‌هاي مشترك فرهنگي ايران و يونان و عدالتخواهي و صلح‌طلبي دو كشور و ملت‌هاي بزرگ ايران و يونان مي‌تواند پيام دوستي و صلح عادلانه براي جهان داشته باشد.

وي با اشاره به آداب و رسوم ايرانيان ادامه داد: ايرانيان از گذشته دور كه بيش از سه هزار سال گفته مي‌شود، شب يلدا را جشن مي‌گيرند. اين جشن را براي گذر از شب‌هاي طولاني و تاريك و بهره‌مند شدن بيشتر از نور و گرما و خورشيد برگزار مي‌كنند.

حلمي افزود: در اين شب طبق سنت و آئين باستاني فرزندان و اعضاي خانواده در كنار بزرگترها جمع مي‌شوند و به قصه و شنيدني‌هاي آنها گوش فرا مي‌دهند.

اين مراسم با اجراي موسيقي سنتي ايراني توسط گروه «فرهنگ» متشكل از پوريا بهتويي نوازنده سنتور، سيد علي حسيني نوازنده ني، محمد حسين يزدي نوازنده تنبك و عزت الله كاكاوند پايان يافت.