پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پوتين لهستان را به تباني با هيتلر متهم كرد
چهارشنبه، 4 دی 1398 - 15:21 کد خبر:32211

رئيس‌جمهور روسيه روز سه‌شنبه جنگ كلمات را با لهستان از سر گرفت و اين كشور را به «تفاهم» با هيتلر متهم و اظهار كرد كه لهستان در سپيده دم جنگ جهاني دوم با «شيوه يهودستيزي» عمل كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از خبرگزاري فرانسه، ولاديمير پوتين در سخنراني‌اش در حضور افسران بلندپايه وزارت دفاع روسيه اظهار كرد كه براساس مدارك بايگاني كه توسط ارتش سرخ در اروپا پس از سال 1945 ميلادي به دست آمده است، چندين كشور از جمله لهستان با ديكتاتور نازي تباني كرده‌اند.

پوتين با اشاره به اينكه با روشي كه هيتلر و لهستان درباره مساله يهودي‌ها گفت‌وگو كرده‌اند، به وي اهانت شده است، گفت: آن‌ها (لهستاني‌ها) عملا با هيتلر معامله كردند. اين مساله در اسناد بايگاني كاملا واضح است.

وي همچنين اظهار كرد كه براساس اسناد تاريخي سفير لهستان در آلمان در سال 1938 ميلادي پس از اينكه رئيس آلمان نازي پيشنهاد داد كه يهوديان را به كمپ‌هايي در مستعمرات آفريقا بفرستند، قول داد تا يك بناي زيبا در ورشو براي وي بسازند.

پوتين با توهين به اين سفير و او را «آشغال» و «خوك يهودستيز» خطاب قرار دادن، گفت: اين سفير در آن زمان كاملا با هيتلر ابراز همبستگي كرد.

رئيس‌جمهور روسيه همچنين از تصميمات مقامات فعلي لهستان انتقاد كرد كه آثار تاريخي را كه براي يادبود سربازان ارتش سرخ است، تخريب مي‌كنند.

روسيه و لهستان در روزهاي اخير اتهاماتي با ماهيت تاريخي به يكديگر نسبت داده‌اند. ديپلماسي روسي «لفاظي تهاجمي» ورشو را مورد انتقاد قرار داد. در حالي كه ديپلماسي لهستان با ابراز نگراني مقامات روسي را به ارائه تصويري نادرست از وقايع متهم كرد.