پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سارايوو، مقصد جديد گردشگران اروپايي
سه شنبه، 3 دی 1398 - 16:33 کد خبر:32208
تنها در يازده ماه اول سال جاري ميلادي بيش از ۶۲۰ هزار گردشگر، معادل زماني ۱ ميليون و ۴۰۰ هزار شب را در اين شهر سپري كرده‌اند كه يك ركورد محسوب مي‌شود.


شهر سارايوو، پايتخت كشور بوسني و هرزگووين به يكي از مقاصد گردشگري پررونق در زمستان تبديل شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آسوشيتدپرس، بنا بر اعلام مقامات اين شهر، تنها در يازده ماه اول سال جاري ميلادي بيش از ۶۲۰ هزار گردشگر (معادل زماني ۱ ميليون و ۴۰۰ هزار شب) را در اين شهر سپري كرده‌اند كه يك ركورد محسوب مي‌شود و با توجه به آنكه در ماه دسامبر به مناسبت تعطيلات كريسمس، سفرهاي بيشتري به اين شهر انجام مي‌شود، انتظار مي‌رود اين آمار بطور قابل توجهي افزايش يابد.

بسياري از گردشگران سارايوو از اروپاي غربي مي‌آيند و عمدتا جذب ارزاني اين شهر بويژه بهاي خوراكي‌و نوشيدني‌ها مي‌شوند.

دانين عليمانوويچ، شهروند آلمان مي‌گويد: «اينجا يكي از بهترين مكان‌ها براي گذراندن وقت است. بويژه زماني كه هوا كاملا صاف و روشن است. ما واقعا لذت برديم.»

مليحا توركوويچ كه به همراه خانواده‌اش از جنوب كرواسي به سارايوو آمده نيز مي‎گويد: «خيلي خوب است، همه چيز مطابق با خواست مردم وجود دارد. بازار كريسمس سارايوو نيز بسيار زيباست.»

كوههاي برفي سارايوو با ارتفاعي بيش از ۲ هزارمتر بالاتر از سطح دريا نيز طرفداران بسياري دارد؛ تنها پس از ۲۰ دقيقه رانندگي به استراحتگاههاي كوهستاني مي‌رسيم.

ساشا سوژتيكانيان، مدير يكي از استراحتگاه‌ها مي‌گويد: «در اينجا پتانسيل‌هاي كشف نشده بسياري وجود دارد... من بيشتر زندگيم را براي كار در خارج از كشورم و در استراحتگاهها گذرانده‌ام و فكر مي‌كنم كه گردشگري در بوسني و هرزگوين چيزي است كه قطعا در آينده سرمايه گذاري‌هاي بيشتري را به خود جلب خواهد كرد.»

به گفته مقامات شهر، آمارها نشان دهندۀ آن است كه شمار گردشگران سارايوو در مقايسه با سال گذشته ۱۷ درصد افزايش يافته است و آنها اميدوارند با توجه به پتانسيل‌هاي شهر، وضعيت باز هم بهتر شود.

دامنۀ كوههاي سارايوو پيش از اين در سال ۱۹۸۴ ميلادي ميزبان رقابتهاي اسكي بازيهاي المپيك زمستاني بودند اما پس از آن درگيري‌هاي خونين دهه ۹۰ ميلادي در بوسني و هرزگوين، بسياري از استراحتگاههاي كوهستاني اين منطقه را نابود كرد.

اكنون سرمايه‌گذاران جديدي به سارايوو آمده‌اند كه در فكر بازسازي اين منطقه به عنوان يك تفريحگاه ورزشي و برفي براي زمستان‌ها و ساخت هتل‌هاي جديد هستند.

از جمله اين افراد بدر البلوشي، سرمايه‌گذار اماراتي و مالك استراحتگاه بزرگي در «كوه تربويچ» است كه اكنون هتلي را نيز در «كوه ايگمان» خريده است.

با وجود كم بودن برف طبيعي و دلخوري دوستداران اسكي از گرم شدن هوا، صاحبان هتل‌هاي كوهستاني سارايوو مي‌گويند كه هتل‌ها همچنان مملو از مسافر است و تمام اتاق‌ها رزرو شده است.