پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : پوتين بلندترين پل ريلي اروپا را افتتاح كرد
سه شنبه، 3 دی 1398 - 07:37 کد خبر:32204

رئيس جمهوري روسيه در حالي روز دوشنبه با قطار پل ريلي كريمه كه اين شبه جزيره را به خاك اصلي روسيه پيوند مي‌دهد و بلند ترين پل ريلي قاره سبز به حساب مي آيد را افتتاح كرد كه مقامات اوكراين در كي‌يف آن را اقدامي نمادين مبني بر تجاوزگري روسيه به خاك اين كشور دانستند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از  ايرنا، اين خط آهن به طول ۱۹ كيلومتر منطقه تامانسكي در استان كراسنادار در جنوب روسيه را از طريق تنگه كرچ به منطقه كريمه پيوند مي دهد و قطار حامل پوتين و همراهان وي به عنوان نخستين مسافران آن از اين خط آهن عبور كردند.

پل كريمه طولاني ترين پل اروپا به حساب مي آيد كه از پل ويژه عبور خودرو و همچنين قطار تشكيل شده و پل ويژه خودرو ۲۶ ارديبهشت ماه ۹۷ افتتاح شد و خشم اوكراين و كشورهاي قدرتمند اروپايي و آمريكا را در پي داشت.

 ارتفاع پل كريمه از سطح آب ۳۵ متر و ارتفاع كامل آن (از سطح آب تا بالاترين نقطه پل) حدود ۸۰ متر است.
روزانه تا ۴۰ هزار خودرو از پل كريمه عبور مي كنند

اما امروز وزارت امور خارجه اوكراين هم در بيانيه اي به سفر رئيس جمهوري روسيه به منطقه كريمه اعتراض كرد.

در بيانيه كه به سفارت روسيه در كي‌يف تحويل شد، خاطرنشان شده است كه پل كريمه بدون موافقت اوكراين ساخته شده و نقض آشكار معيارهاي بين‌المللي است.
 
اهميت پل كريمه براي روسها در چيست؟

روسها براي ساخت پل كريمه كه شبه جزيره كريمه را به استان كراسنادار در جنوب روسيه متصل  ۲۲۸ ميليارد روبل (معادل ۳.۶۹ ميليارد دلار) هزينه كرده اند.

منطقه كريمه با ۲۷ هزار كيلومتر مساحت و دو ميليون و ۲۸۴ هزار نفر جمعيت در ساحل درياي سياه قرار گرفته است و پايگاه دريايي روسيه در سواستوپل مقر ناوگان درياي سياه روسيه در بندر سواستوپل واقع شده است.

براساس ادعاي رسانه هاي روسيه، اين منطقه در سال ۲۰۱۴ پس از برگزاري همه پرسي كه اكثر ساكنان آن به استقلال از اوكراين راي دادند با عقد قراردادي به روسيه ملحق شد.

در واقع روسيه از منطقه كريمه بر درياي سياه اشراف دارد و ناوهاي اين كشور از اين منطقه به درياي مديترانه اعزام مي‌شوند و در زمان حاضر درياي سياه به محدوده مهم رويارويي روسيه و غرب تبديل شده است.

مواد غذايي و لوازم مورد نياز مردم در شبه جزيره كريمه با توجه به اينكه از سه سال پيش تا امروز مورد تحريم اوكراين بود با هزينه هاي بيشتري از سوي روسيه تامين مي شد.

با راه اندازي پل كريمه، اين منطقه از حمل كالاهاي مورد نياز از طريق دريايي و بويژه هوايي كه هزينه بر است، بي‌نياز شد.

با افتتاح پل راه آهن كريمه، گردشگران مي‌توانند از روسيه بطور مستقيم به كريمه سفر كرده و از شهر سيمفروپل نيز قطارها به مقصد روسيه ازجمله مسكو تردد خواهند كرد.

گفتني است سالانه تا شش ميليون گردشگر از كريمه ديدن مي كنند.