پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مركل از اردوگاه آشوويتس در لهستان ديدار كرد
جمعه، 15 آذر 1398 - 14:51 کد خبر:32089

آنگلا مركل، صدراعظم آلمان روز جمعه براي نخستين بار از اردوگاه آشويتس ديدار كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از بي بي سي، در زماني كه نازي‌ها در آلمان قدرت را به دست گرفتند، تقريبا ۱.۱ ميليون نفر در "آشويتس-بغناو" را قتل عام كردند كه اكثريت آنها يهودي بودند.

خانم مركل همراه با بازماندگان اين اردوگاه و ماتئوش موراويه‌تسكي نخست‌وزير لهستان در مراسمي شركت كرد.

ديدار او از اين اردوگاه مقارن است با هفتادمين سالروز رهايي آن و همچنين افزايش يهودستيزي در آلمان.

كمتر از دو ماه پيش يك زن ۴۰ ساله و يك مرد ۲۰ ساله در آلمان بيرون يك كنيسه كشته شدند. يك مرد ۲۷ ساله اعتراف كرد كه با انگيزه‌هاي راست‌گرايانه و يهودستيزانه به آنها تيراندازي كرده است.

بيش از شش ميليون يهودي در هولوكاست (اردوگاه‌هاي نازي براي از بين بردن يهوديان اروپا) قتل عام شدند.

اتاق‌هاي گاز و كوره‌هاي جسد‌سوزي در آشوويتس-بغناو نزديك اردوگاه اجباري آشويتس در لهستان تحت اشغال نازي ساخته شد.

چرا مركل اكنون از آشوويتس ديدار كرد؟

رويدادهايي براي بزرگداشت هفتاد و پنجمين سالروز رهاسازي آشوويتس توسط ارتش شوروي در ۲۷ ژانويه برنامه‌ريزي شده است.

خانم مركل در دهمين سالروز تاسيس "بنياد آشوويتس-بغناو" براي ديدار از آشوويتس دعوت شده است. اين بنياد تلاش مي‌كند از اين اردوگاه به‌عنوان يادبود و هشداري براي نسل‌هاي آينده محافظت كند.

اگرچه خانم مركل از اردوگاه‌هاي كار اجباري ديگر از جمله داخائو و بوخن‌والد در آلمان ديدار كرده، اما اين اولين ديدار او از آشوويتس در كراكوف در غرب لهستان است.

صدراعظم‌هاي پيشين آلمان از آشوويتس ديدار كرده‌اند. هلموت اشميت در سال ۱۹۷۷ ديدار كرد و هلموت كهل در سال‌هاي ۱۹۸۹ و ۱۹۹۵. اما از آن زمان به بعد به مدت ۲۴ سال هيچ صدراعظمي از آن ديدار نداشته و اين ديدار، خيلي نمادين خواهد بود.

هيچ صدراعظمي در دوره خود با افزايش يهودستيزي مواجه نشده بود.

بنا به آمار رسمي در سال گذشته در آلمان، ۱۶۴۶ مورد جرم ناشي از نفرت عليه يهوديان صورت گرفت. سال گذشته اين نوع جرائم ۱۰% افزايش داشته.

حملات فيزيكي عليه يهوديان در آلمان نيز دوره افزايش يافت، ۶۲ مورد حمله خشونت‌آميز در سال ۲۰۱۸ ثبت شد، اين در حاليست كه در سال ۲۰۱۷ اين حملات ۳۷ مورد بود.

خانم مركل پيش از آنكه از سمت خود كنار رود، از اين آشوويتس ديدار كرد. او پيش از اين گفته بود كه در انتخابات ۲۰۲۱ نامزد نخواهد شد.

در اثر اين تصميم، ممكن است كه دولت ائتلافي خانم مركل فروبپاشد.

اولف شولز معاون صدراعظم در نوامبر در رقابت حزبي، رهبري خود را از دست داد. او رهبر حزب سوسيال دموكرات آلمان بود كه با حزب خانم مركل (اتحاديه دمكرات مسيحي) ائتلاف كرده بود. انتظار مي‌رود اين حزب اكنون براي آنكه آيا درائتلاف با حزب خانم مركل باقي بماند، راي‌گيري كند.

اردوگاه آشوويتس چه بود؟

آشوويتس ابتدا يك پادگان قديمي ارتش بود كه با حمله ارتش نازي به لهستان، زندانيان سياسي لهستان در ۱۹۳۹ در آن نگهداري مي‌شدند و در سال ۱۹۳۹ به مجموعه‌اي با ۴۰ اردوگاه و به هسته اصلي هولوكاست تبديل شد.

بغناو در سال ۱۹۴۱ در فاصله كمي از اردوگاه كار اجباري ساخته شد و يك ميليون اروپايي يهودي در اتاق‌هاي گاز آن قتل عام شدند يا در اثر گرسنگي و بيماري بين ۱۹۴۲ و اواخر ۱۹۴۴ جان باختند.

ده‌ها هزار نفر از لهستاني‌هاي غير يهودي، زندانيان سياسي، كولي‌ها و هم‌جنس‌گراها در آن كشته شدند. زندانيان جنگي شوروي نيز در آنجا جان باختند.

نيروهاي شوروي اين اردوگاه را در ۲۷ ژوانويه ۱۹۴۵ آزاد كردند، روزي كه در سراسر جهان به روز يادبود هولوكاست معروف است.