پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : لغو رواديد ايران براي روسيه، به‌زودي
دوشنبه، 11 آذر 1398 - 12:00 کد خبر:32071

مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايرانگردي و جهانگردي از پيگري ايران براي لغو رواديد با روسيه، احداث سرويس‌هاي بهداشتي كه با ارز خارجي كار مي‌كنند و تعيين وضعيت «پرونده سرويس‌هاي بهداشتي مشايي» خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايسنا، «خشايار نيكزاد» كه ۱۸۱ روز است مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايران گردي و جهانگردي شده در نشستي كه روز دوشنبه ۱۱ آذرماه در وزات ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي برگزار شد، با مرور تاريخچه شكل گيري اين شركت، پيگيري لغو رودايد ايران و روسيه را يكي از اقدامات آن برشمرد و درباره آن توضيح داد: توافقي شده و دستورالعملي وجود دارد كه  مطابق آن براي تورهاي ورودي بالاي ۵ نفر از اتباع روسيه رواديد ايران لغو شود. از اين طريق درآمدي حاصل مي‌شود كه شركت مادر تخصصي موظف است آن را براي تبليغ ايران در كشور روسيه خرج كند.

وي گفت: تا چند ماه آينده اين توافق به نتيجه خواهد رسيد.

مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايران گردي و جهانگردي همچنين با بيان اين كه مسؤوليت برگزاري نمايشگاه بين المللي گردشگري تهران امسال به اين شركت محول شده است، گفت: يك مجري خصوصي از طريق فراخوان عمومي انتخاب شده كه به سازمان توسعه تجارت نيز معرفي شده است. اين نمايشگاه از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه در محل نمايشگاه‌هاي بين المللي تهران برگزار مي‌شود كه به آن ۴۵ هزار متر زمين اختصاص داده شده است اما پيگيري مي‌كنيم تا وسعت آن را به ۶۰ هزار متر برسانيم و  يك روز را هم مدت زمان برگزاري آن اضافه كنيم.

۴۰۰ سرويس بهداشتي آماده است

نيكزاد گزارشي را درباره وضعيت سرويس‌هاي بهداشتي نيز داد و اظهار كرد: اسفند سال ۸۶ دولت تصويب كرد يك هزار سرويس بهداشتي را سازمان ميراث فرهنگي به سرانجام برساند كه بالغ بر ۵۵۰ سرويس مكان‌يابي و عمليات احداث آن‌ها آغاز شد، از بين آن‌ها بالغ بر ۴۰۰ سرويس آماده است.

وي اضافه كرد: متاسفانه اعتبارات در سال هاي گذشته براي تكميل اين پروژه كم بود؛ يك ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان در اين سال‌ها به پروژه ساخت يك سرويس‌هاي بهداشتي اختصاص داده شد. امسال ۱۹۰ ميليارد ريال به اين موضوع اختصاص داده‌اند كه البته كمتر از ملبغ مورد مطالبه بوده است.

نيكزاد گفت: نظرم بر اين است با اين اعتبار سرويس‌هاي بالاي ۷۰ درصد را كامل كنيم اما چون اين سرويس‌هاي بهداشتي شامل مرور زمان شده‌اند ادامه پروژه آن غير اقتصادي بوده و بهتر است خاتمه پروژه براي آن‌ها بزنيم. برخي از اين سرويس‌ها هم مشكل قرارداد دارند. بنابراين يك مشاور استخدام شده تا وضعيت موجود را بررسي و گزارش جامعي را تهيه كند كه براساس آن وضعيت پيمانكاران قبلي را نيز مشخص كنيم.

احداث توالت‌هايي كه با يورو و دلار كار مي‌كنند

وي همچنين گفت: احداث سرويس‌هاي بهداشتي با تكنولوژي روز با مشاركت سرمايه‌گذار خصوصي در پايگاه‌هاي تاريخي و ميراث فرهنگي پيشنهاد شده است كه اين سرويس‌ها با پول خارجي مثل يورو يا دلار براي راحتي گردشگران خارجي كار كنند. در حال حاضر باغ فين كاشان، براي اجراي اين پروژه جانمايي و موضوع آن ابلاغ شده است.

مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايران گردي و جهانگردي همچنين در پاسخ به سوال ايسنا درباره تناقض آمارهاي مربوط به سرويس‌هاي بهداشتي كه از سوي اين شركت ارائه شده با آنچه معاونت سرمايه گذاري پيش‌تر اعلام كرده است، گفت: مصوبه‌اي كه دولت ابلاغ كرد، ساخت يك هزار سرويس بهداشتي بود. از اين مجموعه ۵۵۴ سرويس بهداشتي اجر شده است كه آدرس دقيق همه آنها موجود است. هر چند بخشي از اين‌ها به خاطر معارض زمين حذف شدند. اكنون ۴۰۰ واحد سرويس بهداشتي به بهره‌برداري رسيده است. من مسؤول آمارهايي هستم كه شركت توسعه ايران گردي و جهانگردي نسبت به آن وظيفه داشت، از آمارهايي كه معاونت سرمايه گذاري قبلا داده اطلاعي ندارم.

۷۵ موزه و اماكن تاريخي بليت الكترونيكي دارند

وي بليت‌هاي الكترونيكي را از ديگر پروژه‌هاي شركت توسعه ايرانگردي و جهانگري ذكر و افزود: از سال ۱۳۸۶ اين شركت با همكاري بخش خصوصي سامانه بليت الكترونيكي كاخ موزه‌ها و اماكن تاريخي را آغاز كرده كه تا به حال ۷۵ موزه و اماكن پر بازديد تحت پوشش قرار گرفته‌اند. بنا داريم اين اماكن را به بالاي ۸۰ واحد برسانيم.

۳۰۰ هزار خانه بدون مجوز

او همچنين در مورد پروژه «خانه مسافر» كه سال‌هاست در دست اجرا و سامان‌دهي است، توضيح داد: در حال حاضر بالغ بر ۳۰۰ هزار واحد خانه مسافر شناسايي شده كه غالبا ساماندهي نشده و مجوز ندارند. يكي از رسالت‌هاي ما ساماندهي آن‌ها است. سامانه‌اي طراحي شده و مجرياني در استان‌ها مامور شده‌اند كه اطلاعات مربوط به اين خانه‌ها را در اين سامانه ثبت كنند. تاكنون ۲۴ هزار واحد ساماندهي شده است.

نيكزاد در پاسخ به سوالي درباره منفعل بودن سامانه رزواسيون خانه مسافرها، اظهار كرد: اين سامانه در اختيار مجري خصوصي است. در گذشته يك شركت واسط مجري ساماندهي خانه مسافرها بود كه معاونت گردشگري به ما ايراد گرفت كه خودمان بايد اين كار را انجام دهيم. در شرح وظايف آن شركت آمده بود كه سايت رزرو خانه مسافر را ايجاد كند اما سايتي را به  اسم خود راه‌اندازي كرده بود كه اكنون آن را حذف كرديم و سايت رزرواسيون ديگري درحال آماده‌سازي است.

او تاييد كرد كه هم‌اكنون رزرو خانه مسافرها از طريق سايت راه‌اندازي شده مشكل دارد.

مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايرانگردي و جهانگردي تطبيق و استانداردسازي هتل‌ها را كه در گذشته توسط يك شركت خصوصي انجام مي‌شد از ديگر مسئوليت‌هاي اين شركت عنوان كرد و افزود: سامانه‌اي در حال تدوين است كه از اواخر دي ماه راه‌اندازي مي‌شود. اين سامانه جامع براي تمام تاسيسات گردشگري خواهد بود.

نيكزاد برگزاري شب يلدا در كاخ نياوران را از ديگر وظايف محول شده به اين شركت ذكر كرد.

وي همچنين از طراحي كارت ارزي براي گردشگران خارجي خبر داد و گفت: گردشگران مي‌توانند اين كارت را در مبادي ورود به كشور با تبديل ارز به قيمت روز به واحد پول ايران، دريافت كنند و هنگام خروج از كشور مبلغ باقي مانده اين پول در كارت را با قيمت روز به صورت ارز تحويل بگيرند.

عمان از دلالي‌هاي توريسم سلامت در ايران شاكي است

او ساماندهي توريسم سلامت را از ديگر طرح‌هاي اين شركت وابسته به وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي برشمرد و افزود: در اين حوزه تاكنون اقداماتي خوبي انجام نشده است. وزير گردشگري عمان در سفر آقاي مونسان ـ وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي ـ درباره قيمت‌هايي كه به عماني‌ها داده مي‌شود تذكر دارد كه بررسي موضوع از منطقه «كلاردشت» ـ مقصد بيشتر گردشگران سلامت ـ شروع شد و به فرودگام امام رسيد. متوجه شديم راننده‌ها در اين فرودگاه مسافران را سوار مي‌كند، به خانه‌هاي بدون مجوز انتقال مي‌دهند و قيمت‌هاي پرت مي‌دهند. با فرودگاه امام مكاتبه كرديم كه كانترهايي را به بخش گردشگري سلامت اختصاص دهند تا اين جريان سامان‌دهي شود. البته برنامه ما اين است كه دلال‌ها را مديريت كنيم.

دو ماه تا نمايشگاه اسپانيا مانده و مجري ايراني عوض شده

مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايران گردي و جهانگردي با اعلام اين‌كه معاونت گردشگري مسووليت غرفه‌هاي ايران در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي را به اين شركت واگذار كرده است از پيگيري حضور ايران در نمايشگاه‌هاي فيتور اسپانيا، روسيه و آلمان خبر داد و درباره علت اين واگذاري درحالي‌كه كمتر از دو ماه تا نمايشگاه گردشگري فيتور باقي مانده و احتمال دارد در نوع حضور ايران اثر بگذارد، گفت: اين دستور به شركت توسعه ابلاغ شده است. حتي ما اصرار داشتيم تا آخر سال هر نمايشگاهي را همان شركت يا بخش خصوصي كه مسئوليت داشته به سرانجام برساند. با اين حال اكنون مسئوليت‌هاي اين نمايشگاه‌ها به شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي واگذار شد. قرار نيست ما كار جديدي انجام دهيم. ادامه كارهاي قبلي را پپگيري مي‌كنيم.

وي ادامه داد: اختصاص كيوسك‌هاي اطلاع‌رساني در مناطقي از ايران نيز جزو پروژه‌هاي در حال پيگيري اين شركت است.

روياپردازي نمي‌كنيم

مديرعامل شركت مادر تخصصي توسعه ايرانگردي و جهانگردي به انتقادات برخي خبرنگاران نسبت به پروژه‌هاي كه بيشتر حالت وعده دارد و هنوز به مرحله اجرا نرسيده و به عنوان گزارش عملكرد در اين نشست خبري ارائه شد و بيشتر حالت روياپردازي دارد يا موازي‌كاري‌هايي كه با امور اجرايي معاونت گردشگري وجود دارد، پاسخ داد: به هيچ وجه روياپردازي نكرديم. اقدامات زيادي شروع شده و در حال كار هستيم.

نيكزاد متذكر شد: شركت مادر تخصصي توسعه ايرانگردي و جهانگردي با مشاركت بخش خصوصي اين پروژه‌ها را پيش مي‌برد و صرفا نقش مديريت امور را دارد و بخش خصوصي امور اجرايي را در دست خواهد گرفت.

نام اين شركت اشتباهي به فهرست واگذاري‌هاي اصل ۴۴ وارد شده

او همچنين در پاسخ به سوالي درباره واگذاري شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي مطابق اصل ۴۴ قانون اساسي  با يادآوري اين‌كه در لايحه بودجه امسال اين شركت به عنوان دستگاه سياستگذار تعريف شده است، اظهار كرد: نام اين شركت به اشتباه وارد فهرست واگذاري‌هاي اصل ۴۴ قانون اساسي شده است. سال ۹۷ كارگروهي تشكيل شد كه به دنبال نامه آقاي مونسان قرار شد شركت توسعه ايران گردي و جهانگردي از اين فهرست خارج شود.

وي همچنين درباره درآمدها و ضرردهي اين شركت وابسته به دولت اظهار كرد: از سال ۱۳۹۶ حسابرس‌ها به حساب‌هاي اين شركت رسيدگي مي‌كنند. براين اساس شركت نسبت به درآمدها و هزينه‌ها حداقل در حساب و كتاب‌ها افزايش درآمد داشته است.

نيكزاد يادآور شد: شركت توسعه ايرانگردي و جهانگردي ۱۰۰درصد دولتي است و سهام شخصي ندارد و تمام پول آن به خزانه دولت واريز مي‌شود و بخش جزئي آن در خزانه مي‌ماند كه تقريبا عينش به اين شركت بازگردانده مي‌شود.

۵۲ ملك سازمان ايرانگردي و جهانگردي در اختيار نهادهاي عمدتا نظامي

وي در پاسخ به پرسش ديگر ايسنا درباره ارزش دارايي‌ها و اموال اين شركت، گفت: وكالت ۶۸ پروتكل به اين شركت داده شد. در بررسي‌ها مشخص شد ۵۲ واحد در اختيار ارگان‌هاي ديگر كه اغلب نظامي هستند قرار دارد. فقط يك دفتر مركزي كه سند آن موجود است و هتلي در بيله سوار جزو اموال و دارايي‌هاي اين شركت محسوب مي‌شود. ما در حال پيگيري هستيم كه املاك واگذار شده را دوباره بازگردانيم. فكر مي‌كنم امسال دو يا سه سند را كه بخشي از آنها زمين است بتوانيم بازگردانيم.

نيكزاد درباره سرنوشت مهمانسراهاي ايرانگردي و جهانگردي نيز توضيح داد: ۱۳۷ واحد بابت بدهي به سازمان تامين اجتماعي فروخته شده، باقي همان ۶۸ واحدي است كه پروتكل آن به اين شركت وكالت داده شده است.