پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مسلمان زيستن در بالكان يك هنر است
دوشنبه، 11 آذر 1398 - 08:06 کد خبر:32069

دبير مجمع جهاني اهل بيت (ع) گفت: تاكنون دو بار به ناحيه بالكان سفر كرده‌ام و از محبت‌هاي مردم آن منطقه بهره‌مند شدم؛ بايد بگويم مسلمان زيستن در بالكان، هنر است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مجمع جهاني اهل بيت (ع) آيت الله رضا رمضاني در ديدار با هيئتي از شيعيان ناحيه بالكان با بيان اينكه در اروپا برخي شرايط مثل مكه و برخي شرايط مثل مدينه است، خطاب به پيروان اهل بيت (ع) حوزه بالكان اظهار داشت: چالش‌ها و شبهات زيادي در عرصه حقوق وارد شده است و بايد در عرصه حقوقي از اسلام دفاع كنيد. هر كدام از شما سفير اسلام هستيد.

رئيس اتحاديه اروپايي علما و تئولگ‌هاي (دين‌شناس) شيعه تصريح كرد: عصري كه در آن هستيم عصر شبهه است و هيچ زماني مانند اين زمان شبهه وارد نشده است. هرچه بتوانيم در عرصه حقوقي اسلام را به صورت دقيق معرفي كنيم نتايج خوب و مثبتي حاصل خواهد شد.

وي افزود: در قرن هاي هفدهم، هجدهم و نوزدهم نوعي تعارض بين عقل و دين مطرح شد و مي‌گفتند نتيجه عقل بشري آزادي و رسيدن به حق است ولي دين، انسان را تكليف مدار بار مي آورد. آنها مدعي بودند نتيجه دين تكليف مداري و نتيجه عقل هم آزادي است و اينها در مقابل هم قرار گرفت.

رمضاني اضافه كرد: حق و تكليف دو روي يك سكه هستند و البته گاهي دو طرفه و گاهي يك طرفه است. دين را نبايد مقابل حق قرار داد. دين تكليف مدارِ حق محور است و امروز در عرصه هاي ديني و اسلامي برنده كسي است كه بهترين فكر و ايده را با زبان عقل و فطرت طرح كند.

    مردم جهان امروز از تفكر ليبراليسم خسته شده است. در آنجا بي هويتي است و معنويت بدلي را جايگزين معنويت اصلي كرده اند. چون ديدند با معنويت نمي‌شود مبارزه كرد به فكر جايگزين بدلي افتادند.

دبير كل مجمع جهاني اهل بيت افزود: شرايط ما از هرجهت بي نظير است. در چند قرن گذشته و شايد بتوان گفت بعد از ائمه اطهار چنين شرايطي را براي تبليغ دنياي اسلام نداشته ايم. توجه كردن به اين شرايط بي نظير براي ما خيلي مهم است.

رمضاني با اشاره به نظريه مشهور ميشل فوكو كه مدعي شده بود انقلاب ديني در دنيا رخ نمي‌دهد اظهار داشت: اين نظريه نقض شد و انقلاب ديني رخ داد. انقلاب اسلامي ايران انقلاب ديني بود و بر پايه دين و ارزش‌هاي ديني بنا نهاده شد. ما بايد به شرايط تبليغي خود كاملا توجه كنيم. آيا شرايط ما در عرصه تبليغي مانند مكه است يا مدينه؟ شرايط مكي با مدني بسيار متفاوت است. در شرايطي كه پيامبر (ص) در مكه بودند از مبدا، معاد، جاودانه زيستن و ابديت بحث مي شد و خيلي چيزها هم حرام بود ولي احكام آنها ابلاغ نشده بود و نيز برخي از واجبات نيز مانند جهاد و زكات واجب نشده بود.