پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ايرلاين تُرك، مسافران ايراني را متضرر كرد
دوشنبه، 11 آذر 1398 - 07:07 کد خبر:32065

مسافران ايراني كه قصد سفر از استانبول به تهران را داشتند، به دليل ورشكستگي و كنسل شدن پروازهاي يك ايرلاين ترك، متضرر و در فرودگاه استانبول سرگردان شدند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، اين ايرلاين ترك در خبري اعلام كرده كه از ۲۷ نوامبر تا ۲۱ دسامبر پروازهاي اين ايرلاين در حالت تعليق قرار دارد. اين خبر مصادف با پرواز بسياري از ايراني ها از استانبول شد. گردشگراني كه از اين موضوع كه اتفاقا همان شب (سه شنبه هفته گذشته) اعلام شده بود، خبر نداشتند؛ در فرودگاه استانبول سرگردان شدند.

به همين دليل برخي از دفاتر مسافرتي كه بليت اين ايرلاين را مي فروختند مجبور شدند مسافران خود را با ايرلاين ديگري به ايران بفرستند برخي از مسافران هم متضرر شده و با پرواز ديگري به ايران آمدند بنابراين شكايت خود را به متوليان گردشگري در وزارتخانه ميراث فرهنگي و دفاتر مسافرتي اعلام كردند.

در اين باره حرمت الله رفيعي مدير انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوايي و جهانگردي ايران گفت: اين ايرلاين اعلام كرد كه به دليل مشكلات مالي همه پروازهاي خود را كنسل كرده كه به احتمال زيادي نوعي اعلام ورشكستگي است.

وي درباره متضرر شدن مسافران ايراني نيز گفت: طبق قوانين ياتا بايد اين ايرلاين هزينه بليتي كه مسافران تهيه كرده اند را بپردازد ولي ممكن است مسافر براي پرواز برگشت از ايرلاين ديگري با هزينه بيشتر نسبت به خريد بليت اقدام كرده باشد، اين اتفاق را ايرلاين مربوطه جبران نمي كند بنابراين مسافر دچار ضرر مي شود اگر دولت ما نسبت به اين موضوع فشار بياورد احتمالا بتوانند اين ضرر را براي مردم جبران كنند.

وي گفت: مسافراني كه در شب اول اعلام كنسلي متضرر شده اند حالا به دنبال ضرر خود هستند و گرنه بعدا اعلام شد كه در چه  تاريخ هايي پرواز ندارد حتي شنيده شده كه با دو آژانس به صورت چارتري كار خواهد كرد. همچنين به طور كامل ارتباطاتش را با ايران قطع نكرده بلكه محدود كرده است. اين ايرلاين ۱۴ پرواز در طول هفته دارد كه البته همه آن براي استانبول نيست.

پيش از اين ، ايرلاين ترك پيشوند اسم خود را تغيير داده بود و حالا به گفته برخي از فعالان گردشگري يا اين ايرلاين با شريك اقتصادي خود كه اتفاقا در دولت تركيه صاحب مقام است دچار مشكل شده و يا واقعا ورشكست شده است شايد هم دوباره مي خواهد براي فرار از پرداخت ماليات، نام خود را باز هم تغيير دهد.