پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رونمايي از سرديس پروفسور فدوتوف در بلغارستان
یکشنبه، 10 آذر 1398 - 06:02 کد خبر:32058

سرديس پروفسور الكساندر فدوتوف، شرق‌شناس برجسته بلغارستان در مركز زبان و فرهنگ‌هاي شرقي دانشگاه صوفيا رونمايي شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در جريان برگزاري سالروز جشن تأسيس دانشگاه سنت كليمنت اوهريدسكي صوفيا، لوح يادبود و سرديس پروفسور الكساندر فدوتوف (1956-2018) در ورودي مركز زبان و فرهنگ‌هاي شرقي اين دانشگاه نصب شد.

در اين مراسم كه با حضور حميدرضا آزادي، رايزن فرهنگي كشورمان، آناستاس گرجيكوف، رييس دانشگاه صوفيا، خانم اسنژانا تودوروا، رييس اتحاديه روزنامه‌نگاران، سفرا و ديپلمات‌هاي كشورهاي مختلف، دانشجويان و جمعي از فرهيختگان برگزار شد، دانووا با يادآوري سخنان فيلسوف معروف سنت سيريل، «پروفسور الكساندر فدوتوف» را از مصاديق سخنان وي دانست و افزود: خصائص والا و برخورد صميمانه پروفسور فدوتوف باعث جلب و ابراز محبت جامعه دانشگاهي به وي شده است تا جائيكه همگي ايشان را با نام ساشا (اسم كوچك و مستعار ايشان) ياد مي‌كنند.

گرجيكوف هم در سخناني، از شخصيت اين استاد برجسته دانشگاه تمجيد كرد.

گفتني است؛ پروفسور الكساندر فدوتوف، رييس بخش زبان‌هاي شرقي دانشگاه صوفيا از اساتيد برجسته رشته شرق‌شناسي اين دانشگاه بود. اميد مي‌رفت آن مرحوم در آينده به عنوان رييس اين دانشگاه نيز منصوب شود. پروفسور فدوتوف مسلط به 12 زبان زنده دنيا بود و رابطه بسيار خوبي با رايزني فرهنگي ايران داشت و در اكثر برنامه‌هاي رايزني حضوري فعال داشت.