پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ديدار رايزن فرهنگي ايران از كتابخانه ملي بلاروس
چهارشنبه، 22 آبان 1398 - 05:21 کد خبر:32000

 مختاريان، رايزني فرهنگي سفارت ايران در بلاروس با حضور در كتابخانه ملي جمهوري بلاروس، با آقاي دكتر رومن استپانوويچ موتولسكي، رئيس كتابخانه ديدار و در مورد مسائل مشترك به بحث و گفتگو پرداخت.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در ابتداي جلسه و پس از آشنايي، رايزن فرهنگي كشورمان با اشاره به خبر اهداي ۲۳ نسخه كتاب از سوي اين كتابخانه به كتابخانه ملي ايران و تشكر از اين بابت، به معرفي ساختار و اهداف سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ايران پرداخته و زمينه هاي مشترك همكاري با كتابخانه ملي بلاروس را برشمرد.

 استپانوويچ با اشاره به بازديد دهسال قبل خود از ساختمان كتابخانه ملي در ايران، به اجراي چارچوبها و استانداردهاي كشورهاي اروپايي در زمينه حفظ و مرمت آثار و ضعف كشور بلاروس در اين زمينه پرداخت و ضمن تمجيد از توانمنديهاي كشورمان، موضوع اعزام اساتيد ايراني براي برگزاري دوره هاي آموزشي در بلاروس و نيز اعزام كارشناسان بلاروسي براي گذراندن دوره هاي آموزشي در ايران را مطرح نمود. اين موضوع از سوي آقاي مختاريان موكول به دريافت درخواست كتابخانه به منظور ارجاع به مسئولان مربوطه در داخل كشور گرديد.

موضوع قرارداد همكاري هاي دوجانبه فيمابين دو كتابخانه، از سوي آقاي مختاريان مطرح شد كه با توجه به وجود قرارداد معتبر، از سوي رئيس كتابخانه مقرر شد تا مورد بررسي مجدد قرار گيرد.

در اين قسمت آقاي مختاريان با اشاره به برگزاري هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران به عنوان فراگيرترين جشن ملي كتاب در راستاي رونق فرهنگ كتاب و كتابخواني و نيز برگزاري بيست و هفتمين دوره اين رويداد فرهنگي از تاريخ 14 تا 21 نوامبر در ايران، موضوع برپايي نمايشگاهي از كتب ايراني در محل كتابخانه و اهداي كتب عرضه شده در پايان نمايشگاه به كتابخانه را مطرح نمود. رئيس كتابخانه ضمن استقبال از اين پيشنهاد، اجراي آنرا زمينه خوبي براي احياي همكاريهاي گذشته و تقويت روابط در آينده دانست. نهايتا مقرر گرديد مكاتبات لازم با مراكز ذيربط صورت پذيرد. همچنين زمان مقرر براي برگزاري اين رويداد فرهنگي 18 تا 25 نوامبر (27 آبان تا 4 آذرماه 1398) مورد توافق قرار گرفت. در خاتمه جلسه، قسمتهاي مختلف كتابخانه ملي مورد بازديد آقاي مختاريان قرار گرفت.
 
   "الماس علوم" – بريليان معماري
ساختمان كتابخانه مركزي ساختماني چند وجهي داراي هجده مربع و هشت مثلث، داراي ارتفاعي برابر 73،7 متر (23 طبقه) و وزني برابر 115000 تن (بدون در نظر گرفتن كتاب ها) است. مساحت اين ساختمان 113،7 هزار مترمربع و شامل محل نگهداري كتابي برابر 54900 متر مربع مي باشد. اين ساختمان مجهز به سيستم خودكار تحويل منابع با عنوان "آسانسور ارتباطي" است كه متشكل از تك ريل ها و كانتينرهاي داراي ظرفيت بار 5 تا 10 كيلوگرم مي باشد.