پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مليت پناهجويان ساكن در يونان چيست؟
سه شنبه، 21 آبان 1398 - 18:51 کد خبر:31998

به اعتقاد محققان رصدخانه مهاجرت ايران در سال ۲۰۱۹ پس از مهاجران افغانستاني، مهاجران سوري ۲۵ درصد پناهجويان وارد شده از طريق دريا به كشور يونان را در سال ۲۰۱۹ تشكيل مي‌دهند و پس از آن مهاجران كشورهاي "كنگو" و "عراق"در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند و اين در حالي است كه مهاجران ايراني كمتر از ۲ درصد كل پناهجويان وارد شده به اين كشور را شامل مي‌شوند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) داود عيوضلو، پژوهشگر حوزه مهاجرت در رصدخانه مهاجرت ايران در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: پس از بحران ورود پناهجويان به قاره اروپا در سال ۲۰۱۵، روند ورود پناهجويان به سرعت كاهش پيدا كرد، به گونه‌اي كه در سال ۲۰۱۵ در مجموع بيش از يك ميليون پناهجوي جديد وارد اروپا شد كه مي‌توان گفت به طور متوسط روزانه حدود ۲۷۰۰ پناهجوي جديد وارد كشورهاي اروپايي شده است.

وي با بيان اينكه اين تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۳۶۷ پناهجو در هر روز كاهش پيدا كرد، يادآور شد: تعداد پناهجويان ورودي به اروپا به‌ويژه از مسير شرق درياي مديترانه (يونان) پس از توافق اتحاديه اروپا با كشور تركيه براي نگهداشت پناهجويان و يا بازگشت بخشي از پناهجويان به اين كشور كاهش چشمگيري پيدا كرد.

عيوضلو ادامه داد: از طرف ديگر پس از كاهش ورود پناهجويان از شرق مديترانه در سال‌هاي ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، روند ورود پناهجويان از مسير غرب (اسپانيا) و مركز (ايتاليا) درياي مديترانه افزايش پيدا كرد، اما پس از به روي كار آمدن دولت دست راستي در ايتاليا اين روند به خصوص در سال ۲۰۱۹ به شدت كاهش يافت.

اين پژوهشگر حوزه مهاجرت با تاكيد بر اينكه در سال ۲۰۱۹ تعداد پناهجويان ورودي به اروپا از مسير يونان (مسير دريا) مجددا روند صعودي را نشان مي‌دهد، خاطر نشان كرد: آمارهاي ارائه شده توسط كميسارياي عالي پناهندگان (UNHCR) نشان مي‌دهد كه تا اواخر اكتبر ۲۰۱۹ (۵ آبان ۱۳۹۸) در مجموع ۵۵ هزار و ۳۴۸ نفر از طريق دريا و خشكي وارد يونان شده‌اند كه نزديك به ۴۴ هزار نفر از آنها از طريق دريا خود را به جزاير كشور يونان رسانده‌اند. اين در حالي است كه در كل سال ۲۰۱۸ تعداد پناهجويان وارد شده به يونان در حدود ۵۰ هزار نفر بوده است كه اين موضوع حاكي از روند افزايشي ورود پناهجويان به كشور يونان است.

وي كل پناهجويان واردشده به يونان از طريق دريا در سال ۲۰۱۸ را در حدود ۳۲ هزار نفر ذكر كرد و ادامه داد: مقايسه تعداد پناهجويان وارد شده از طريق دريا به جزاير يونان در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۹ (۴۳۶۸۳ نفر) با كل سال ۲۰۱۸ (۳۲۴۹۴ نفر) حاكي از افزايش ۲۵ درصدي ورود پناهجويان در سال ۲۰۱۹ به جزاير يونان است.

به گفته اين محقق از زمان توافق اتحاديه اروپا و كشور تركيه در سال ۲۰۱۶ تا تابستان سال ۲۰۱۹ تعداد پناهجويان وارد شده به يونان از طريق دريا در يك ماه به بيش از ۵ هزار نفر نرسيده بود كه براي اولين بار در ماه آگوست به بيش از ۵ هزار نفر رسيده و در سپتامبر امسال به بيش از ۱۰ هزار نفر افزايش پيدا كرد.

پژوهشگر حوزه مهاجرت در رصدخانه مهاجرت ايران اضافه كرد: بر اساس آمارهاي UNHCR از نظر مليت پناهجويان وارد شده به يونان از طريق دريا تا اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۹، مهاجران افغانستاني با ۱۳۸۲۰ نفر ۳۸ درصد پناهجويان وارد شده به جزاير يونان را تشكيل مي‌دهندكه از اين لحاظ در رتبه اول قرار دارند.

وي افزود: پس از مهاجران افغانستاني، مهاجران سوري (۹۱۳۳ نفر) ۲۵ درصد پناهجويان وارد شده از طريق دريا به كشور يونان را در سال ۲۰۱۹ تشكيل مي‌دهند و پس از آن مهاجران كشورهاي "جمهوري دموكراتيك كنگو" و "عراق" در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

عيوضلو با اشاره به ميزان پناهجويان ايراني به يونان، گفت: پناهجويان ايراني وارد شده به كشور يونان از طريق دريا در اين بازه زماني با ۶۵۴ نفر كمتر از دو درصد كل پناهجويان وارد شده به يونان را شامل مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: ورود اين حجم از پناهجويان به جزاير يونان باعث شده است تا بسياري از كمپ‌هاي پناهجويان بيش از ظرفيت خود از پناهجويان ميزباني كنند كه در هفته‌هاي اخير باعث افزايش اعتراضات و بعضا درگيري ميان پناهجويان شده است.

عيوضلو با بيان اينكه موضوع جديد در مسير درياي مديترانه براي پناهجويان اروپا، روند كاهشي تعداد پناهجويان ورودي از غرب درياي مديترانه (كشور اسپانيا) در سال ۲۰۱۹ در مقايسه با سال ۲۰۱۸ است، اظهار كرد: اما در طرف مقابل شاهد افزايش ورود پناهجويان از طريق شرق درياي مديترانه (كشور يونان) هستيم. شايد بتوان گفت كه يكي از دلايل افزايش تعداد پناهجويان ورودي به يونان تحولات شكل گرفته در كشور تركيه است؛ چراكه پس از حمله تركيه به شمال سوريه و برنامه‌ريزي اين كشور براي اسكان تعداد زيادي از پناهجويان سوري مستقر در تركيه در شمال سوريه، بخشي از اين پناهجويان به سبب عدم تمايل به بازگشت به كشورشان اقدام به مهاجرت مجدد به سمت كشورهاي اروپايي مي‌كنند.

وي روي كار آمدن دولت راست گرا در يونان را از ديگر عوامل در اين زمينه دانست و يادآور شد: اين امر موجب شد تا بخشي از مهاجران از ترس كنترل بيشتر مرزهاي دريايي اين كشور در سال‌هاي آتي همچون ايتاليا از سال ۲۰۱۷ تاكنون، در تلاش هستند تا هر چه زودتر خود را به اروپا برسانند.

عيوضلو با بيان اينكه تحولات كشور افغانستان و شدت گرفتن درگيري‌ها و تعداد بالاي كشته‌هاي داخلي در سال ۲۰۱۸ نيز روند خروج مهاجران افغانستاني به سوي تركيه و اروپا را تشديد كرده است، ادامه داد: از سوي ديگر با تحريم‌هاي آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران و كاهش ارزش ريال در برابر ارزهاي خارجي، بخشي از مهاجران افغان ساكن در ايران نيز به سمت كشورهاي اروپايي حركت كردند. به علاوه افزايش تعداد مهاجران فاقد مدرك بازداشت شده افغانستاني در كشور تركيه و ديپورت آنها به كشور افغانستان نيز باعث شده است تا بخشي از مهاجران فاقد مدرك افغانستاني ساكن در كشور تركيه اقدام به حركت به سمت جزاير كشور يونان كنند.

وي در تحليل اين وضعيت خاطر نشان كرد: به طور كلي پس از روي كار آمدن دولت جديد راستگراي "دموكراسي نوين" در يونان از اواسط سال جاري ميلادي و تصويب قانون جديد پناهجويي در اواخر اكتبر ۲۰۱۹ در اين كشور، در خصوص تسريع در روند بازگشت پناهجويان رد شده به كشور تركيه، بايد ديد كه تحولات مسير شرق درياي مديترانه براي مهاجران به سمت اروپا به چه صورت رقم خواهد خورد. به علاوه، تحولات شمال سوريه و همچنين تهديدهاي مكرر دولت تركيه مبني بر باز كردن مرزها به روي مهاجران و اتمام زمان توافق مهاجرتي سه ساله اتحاديه اروپا با كشور تركيه در اواخر سال ۲۰۱۹، از ديگر چالش‌هاي پيش‌روي كشورهاي اروپايي در زمينه مديريت ورود مهاجران به اين قاره است.