پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : رييس جمهور چين به يونان سفر كرد
دوشنبه، 20 آبان 1398 - 07:32 کد خبر:31986

رييس جمهور چين امروز، دوشنبه در يونان با دولت حامي تجارت اين كشور مذاكره مي‌كند.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازايسنا، شي جينپينگ، رييس جمهور چين روز يكشنبه وارد آتن شد تا سفر سه روزه خود به اين كشور را براي گسترش همكاري‌ها آغاز كند.

شي در مطلبي كه يكشنبه در روزنامه "كاتيمِريني" يونان منتشر شد، اظهار كرد: اين وظيفه ماست كه پيوسته همكاريمان را با افزايش سرمايه‌گذاري‌ها در تمامي بخش‌ها گسترش دهيم.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، شي قرار است طي سفر خود به يونان با رييس جمهور و نخست وزير اين كشور ديدار كند. همچنين قرار است سندهاي همكاري در زمينه‌هاي آموزش، انرژي و حمل و نقل دريايي ميان اين دو كشور به امضا برسند.

طبق اعلام وزارت امور خارجه چين، ديدار شي از آتن "اهميتي تاريخي" براي توسعه روابط چين و يونان خواهد داشت و همچنين "انگيزه تازه‌اي" در روابط چين و اتحاديه اروپا و ابتكار عمل راه ابريشم جديد موسوم به "كمربند و جاده" ايجاد خواهد كرد.

نيكوس دندياس، وزير امور خارجه يونان پيش از سفر شي جينپينگ به اين كشور اظهار كرد: روابط با يونان اولويتي براي چين است.

وي افزود، در بحران اقتصادي يونان و "در زماني كه ديگران از اين كشور دوري مي‌كردند، چين آمد و در يونان سرمايه‌گذاري كرد."

ديدار شي از يونان اندكي پس از سفر چهار روزه نخست وزير محافظه‌كار يونان به شانگهاي صورت مي‌گيرد.

او همچنين قرار است بار ديگر در ماه آوريل سال آينده ميلادي به چين سفر كند.

رييس جمهور چين همچنين در نشست "بريكس" كه ۱۳ و ۱۴ نوامبر در برازيليا برگزار خواهد شد، شركت خواهد كرد و در مراسم اختتاميه، نشست پشت درهاي بسته رهبران برزيل، روسيه، هند و كره جنوبي و همچنين نشست علني آن حضور خواهد يافت و بيانيه‌اي مشترك را به همراه ديگر رهبران كشورهاي عضو بريكس منتشر خواهد كرد.