پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : يونانيان شهرها را چگونه مي‌ساختند
شنبه، 4 آبان 1398 - 06:04 کد خبر:31896
آر. اي. ويچرلي


كتاب "يونانيان شهرها را چگونه مي‌ساختند" رابطه معماري و شهرسازي با زندگي روزمره يونانيان باستان اثر آر. اي. ويچرلي، است كه توسط سيروان بهرامي و شاهو كشاورزي به زبان فارسي برگردانده شده است. اين كتاب در هشت بخش تدوين شده است كه فصل اول آن شامل رشد و نمو شهر يونان و در فصل دوم طرح ريزي شهرهاي يوناني بررسي و در فصل سوم به استحكامات دفاعي آن‌ها اشاره مي‌كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در فصل چهارم كتاب به بررسي آگورا و در فصل پنجم آن به كنكاش در مورد نيايشگاه‌ها و بناهاي عمومي مي‌پردازد و در فصل ششم هم به چگونگي ساخت ورزشگاه سرپوشيده، استاديوم و تئاتر پرداخته است. در فصل هفتم به تشريح چگونگي ساخت خانه‌هاي يوناني پرداخته و سرانجام در فصل پاياني كتاب موضوع چگونگي ايجاد آب انبارها را مورد بررسي قرار داده است. كتاب "يونانيان شهرها را چگونه مي‌ساختند" در حوزه شهرسازي يوناني نمونه‌اي برجسته به شمار مي‌رود كه شناختي واضح و شگفت‌آور را به طور مختصر و مفيد در حجم قابل توجهي از ايده‌هاي اساسي و مطالب مرتبط با اين موضوع را در اختيار مي‌گذارد.

در پيشگفتار اين كتاب آمده است يونان در هزاره پنجم قبل از ميلاد مسيح، مقارن با دوران نوسنگي شاهد تحولات و دگرگوني‌هايي در سكونتگاه‌ها و شهرها بوده‌است. در اين دوره يونان نخستين شهرهاي خود را تجربه كرده است.    شهرها يا پوليس يوناني با قلعه‌هايي مستحكم و مرتفع در بالاي تپه‌ها كه آكروپوليس نام داشت، قابليت دفاعي بالايي داشتند؛ زيرا كه هم در بالاي بلندي‌ها بنا شده بودند و هم حصارها و ديوارهاي سترگي از آنها محافظت مي‌كردند. از آكروپوليس‌هاي معروف يونان باستان مي‌توان، آكروپوليس آتن را نام برد. اين شهرها حاصل اتحاد و اسكان يافتن گروه‌هاي قومي  و قبيله‌اي و كلوني‌هاي پدرسالاري بودند كه بر اساس قوانين و آداب ‌و رسوم ديني مشترك و مشابه با هم اداره مي‌شدند.

اين نوع شهرها به تدريج دولت شهرها را بنيان نهادند و در قرن ششم تا چهارم قبل از ميلاد به اوج شكوفايي خود رسيدند؛ اما در اين ميان آنچه كه مترجمان را در گزينش اين كتاب ترغيب نموده موضوع شناخت ريشه‌هاي شكل‌گيري فضاهاي شهري در تمدن غرب است. آنچه كه در كتاب به عنوان آگورا مطرح مي‌شود خواننده را با نقش بنيادي و نه انضمامي فضاهاي شهري از همان آغاز تمدن هلني آشنا مي‌سازد. بارها در اين كتاب گفته شده كه سكونتگاه‌ها با آگورا پابه عرصه وجود نهاده و در كسوت شهر در آمده‌اند. در اين كتاب به جزئيات بيشتري از ويژگي‌هاي كالبدي و اجتماعي فضاهاي شهري و ساير عناصر برجسته شهر يوناني پرداخته شده و  ادبيات شهرسازي در دسترس خواننده ايراني قرار گرفته است.

يونانيان شهرها را چگونه مي‌ساختند
آر. اي. ويچرلي
ترجمه: سيروان بهرامي و شاهو كشاورزي


محمود فاضلي