پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : كرواسي به حوزه شنگن مي‌پيوندد
جمعه، 3 آبان 1398 - 20:10 کد خبر:31894
عضويت در حوزه شنگن خبري خوب براي اقتصاد كرواسي به شمار مي‌رود چرا كه باعث رونق گردشگري در اين كشور خواهد شد. حدود يك پنجم از درآمد كرواسي از صنعت گردشگري به دست مي‌آيد.


كميسيون اتحاديه اروپا به طور رسمي به كشورهاي عضو اين اتحاديه توصيه كرد پيوستن كرواسي به حوزه شنگن را تصويب كنند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، كرواسي در سال ۲۰۱۳ به اتحاديه اروپا پيوست اما براي عضويت در حوزه شنگن نخست بايد اين نهاد را متقاعد مي‌كرد كه قادر است به شكلي كارآمد مرزهاي خارجي اتحاديه را مديريت كند. امري كه از زمان بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ اهميتي دوچندان يافته بود.

عضويت در حوزه شنگن خبري خوب براي اقتصاد كرواسي به شمار مي‌رود چرا كه باعث رونق گردشگري در اين كشور خواهد شد. حدود يك پنجم از درآمد كرواسي از صنعت گردشگري به دست مي‌آيد.

ديميتريس آوراموپولوس، كميسر اتحاديه اروپا در امور مهاجرت، در كنفرانسي خبري در استراسبورگ گفت: «كرواسي اقدامات لازم را براي اطمينان از تحقق شرايط انجام داده است.»

هرچند كميسيون اتحاديه اروپا پيشنهاد رسمي پيوستن كرواسي به حوزه شنگن را ارائه داده است، با اين حال اين پيشنهاد بايد به تائيد تمامي ۲۷ كشور عضو اتحاديه اروپا برسد. هفته گذشته فرانسه عليرغم توصيه كميسيون اروپا، مانع از برگزاري گفتگوها براي پذيرفتن عضويت مقدونيه شمالي و آلباني شد.

پنج كشور فرانسه، هلند، آلمان، لوكزامبورگ و بلژيك در ژوئن ۱۹۸۵ توافقنامه‌اي را براي برداشتن محدوديت‌هاي مرزي در لوكزامبورگ امضاء كردند كه پيمان شنگن لقب گرفت. اين پيمان يازده سال بعد در مارس ۱۹۹۵ اجرايي شد و اكنون ۲۲ كشور عضو و ۴ كشور غيرعضو را شامل مي‌شود. در اين محدوده كه چهار ميليون كيلومتر مربع مساحت دارد، ۴۲۲ ميليون اروپايي زندگي مي كنند.

با پيوستن به اين پيمان، هر كشور ملزم به اجراي تعهداتي در زمينه‌هاي مختلف از جمله مسائل مربوط به ويزا، قوانين مرزي و پليس است اما در عمل كليه ايستگاه‌هاي كنترل و گمركي در داخل اين محدوده از اروپا برداشته مي‌شود و شهروندان مي‌توانند آزادانه از كشوري به كشور ديگر سفر كنند.