پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اقدام روسيه به نفع تركيه در شوراي امنيت
شنبه، 20 مهر 1398 - 08:48 کد خبر:31791

مسكو جمعه پيش‌ نويس بيانيه‌اي از سوي شوراي امنيت كه تركيه را به توقف عمليات نظامي فرامي‌خواند متوقف كرد و مانع از صدور آن شد. اين پيش‌ نويس آمريكا قرار بود عصر جمعه صادر شود اما مسكو مانع آن شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آناتولي، آمريكا خواستار صدور بيانيه‌اي توسط شوراي امنيت سازمان ملل براي “توقف” عمليات نظامي تركيه در سوريه و حل نگراني‌هاي امنيتي آنكارا از طريق مجراي ديپلماتيك شد.

ايالات متحده آمريكا در متن پيشنهادي خود كه به اعضاي شوراي امنيت ارائه كرد، مدعي شد: “از عواقب عمليات نظامي تركيه و وضعيت انساني و امنيتي در شمال سوريه عميقا نگران هستيم. اين امر مي‌تواند بر پيشرفت چشمگير در مقابله با داعش تأثير منفي بگذارد‍‍”.

آمريكا در پيش نويس اين متن با اشاره به “حاكميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي سوريه” تاكيد كرده كه “پناهجويان سوري بايد طبق قوانين بشردوستانه، داوطلبانه و بين‌المللي به كشورهاي خود بازگردند. بحران سوريه با اجراي قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت سازمان ملل قابل حل است ، نه از طريق نظامي”.

با اين حال متن پيشنهادي آمريكا براي صدور بيانيه مشترك با متن ارائه شده روز پنج‌شنبه متفاوت است. در متن پيشنهادي پنج‌شنبه آمريكا فراخوان “براي توقف عمليات چشمه صلح تركيه” ذكر نشده اما اين موضوع در متن پيشنهادي روز جمعه اضافه شده است.

علاوه بر اين، در متن پيشنهادي پنج‌شنبه آمريكا كه عبارت ”نگراني‌هاي امنيتي تركيه مشروع است”، ذكر شده بود اما با تغييرات ايجاد شده در متن جديد واژه ”مشروع ” حذف شده است.

شوراي امنيت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه به درخواست پنج عضو اروپايي براي بررسي عمليات چشمه صلح ارتش تركيه در شمال سوريه، تشكيل جلسه داد.

عمليات چشمه صلح نيروهاي مسلح تركيه به همراهي شورشيان “ارتش آزاد سوريه” در شرق فرات در ۹ اكتبر با هدف جلوگيري از ايجاد كريدور “تروريستي” در مرز جنوبي اين كشور و با ادعاي احياي صلح و ثبات در منطقه آغاز شد.