پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اردوغان:خواسته تركيه صلح و ثبات در بالكان است
شنبه، 20 مهر 1398 - 06:10 کد خبر:31790

رئيس جمهور تركيه تاكيد كرد، تنها خواسته كشورش صلح و ثبات در حوزه بالكان است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آناتولي، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه ضمن اشاره به اينكه منطقه بالكان در 25 سال گذشته بسيار رنج ديده و بهاي سنگيني پرداخت كرده است، بر لزوم ساخت آينده به صورت مشترك و تلقي نكردن تفاوت‌ها به عنوان عامل درگيري تاكيد كرد.

اردوغان در مراسم افتتاح پروژه‌هاي مختلف و همچنين مراسم كلنگ‌زني خط راه‌آهن سارايوو- بلگراد در شهر سرمسكا ميتروويسا واقع در كشور صربستان، گفت: ما بايد با يكديگر آينده‌مان را بسازيم و نه تنها تفاوت‌هايمان را عامل درگيري و اختلاف تلقي نكنيم بلكه آنها را يك ارزش و ثروت بدانيم و همكاري‌مان را در همه زمينه‌ها گسترش دهيم. اميدوارم افراد جديدي را به اين پروژه‌ها كه افتخار مشترك ما در دوران پيش‌رو هستند، اضافه كنيم.  

وي افزود: تركيه به افزايش سرمايه‌گذاري‌ها در سراسر صربستان ادامه خواهد داد و اين كشورها بايد روابطشان را در همه زمينه‌ها توسعه دهند. هر بخش از اين خاك، بناي يادبود همكاري و همبستگي ما است.

در همين حال الكساندر ووجيچ، رئيس جمهور صربستان گفت: اين يك رويداد تاريخي براي  همگان در اين منطقه است. براي ما اين يك رويداد تاريخي است. از سال 1945 تمامي راه‌ها، خطوط راه‌آهن و خطوط ارتباطي با بووسني در وضعيت نامناسبي قرار داشت.

وي افزود: در حال حاضر فرصتي براي مراقبت از آينده، تنظيم روابط و كنارگذاشتن ترديدها، ترس‌ها و نفرت‌ها به وجود آمده است.

ووجيچ ضمن تاكيد بر ضرورت ارتباط، گفت: در منطقه بالكان هيچ چيز مهم تر از جاده‌ها نيستند. اين راهي به سوي آينده است. آنها ما را به يكديگر معرفي مي‌كنند و به ما فرصت شناخت، درك و بخشيدن يكديگر را مي دهند.