پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : نروژ هم فروش اسلحه به تركيه را تعليق كرد
جمعه، 19 مهر 1398 - 13:05 کد خبر:31782

خبرگزاري فرانسه روز پنجشنبه ۱۸ گزارش داد كه دولت نروژ اعلام كرده است در واكنش به عمليات نظامي تركيه به مناطق كردنشين سوريه، فروش سلاح و تجهيزات نظامي به تركيه را تعليق مي‌كند. نروژ و تركيه هر دو عضو سازمان پيمان آتلانتيك شمالي، ناتو، هستند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) وزير امور خارجه نروژ در ايميلي به اين خبرگزاري گفته است: «با توجه به پيچيدگي و متغير بودن اوضاع، وزارت امور خارجه در اقدامي احتياطي درخواست‌هاي جديد براي صادرات تجهيزات دفاعي يا با كاربرد چندگانه ... به تركيه را، تعليق مي‌كند.»

مقام‌هاي فنلاند هم حمله تركيه به سوريه را، كه از چهارشنبه آغاز شده است، محكوم كرده و هشدار داده‌اند اقدام نظامي راه حل بحراني كه منطقه را در بر گرفته نيست و اقدامات يكجانبه مي‌تواند پيشرفت‌هاي اخير در جنگ عليه داعش را تضعيف كند.

به گزارش هلسينكي تايمز، وزير خارجه فنلاند هشدار داده است اقدامات تركيه در شمال و شمال شرق سوريه مي‌تواند به افزايش شمار آوارگان و تشديد درد و رنج انسان‌ها بيانجامد. نخست وزير فنلاند نيز گفته است اين حمله اوضاع را در سوريه پيچيده‌تر مي‌كند.

از سوي ديگر خبرگزاري رويترز از قول يك منبع آگاه ديپلماتيك، كه نخواست هويتش فاش شود، گزارش داده است كه وزارت امور خارجه فرانسه سفير تركيه در پاريس را اواخر امروز براي گفت‌وگو در اين ارتباط احضار خواهد كرد.