پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مسجد متفاوت حميديه در تركيه
سه شنبه، 16 مهر 1398 - 14:46 کد خبر:31771
سيد حسين موسوي


شما احتمالاً هرگز چنين مسجدي را نديده ايد.

اگر در قرآن كريم سوره قمر، شمس، ليل، فجر، نجم، رعد، بقره، نحل، نمل، فيل، عنكبوت و نظاير آنها به صورت حروف، كلمات و آيات آمده، در كتاب طبيعت، اين سوره ها به گونه اي ديگر و با شكل و شمايلي بديع نمايان است و بدين ترتيب اگر بگوييم كه اين دو كتاب مكمل يكديگر و يكي متمم ديگري است، سخني به گزاف نگفته ايم. جهان آفرينش و طبيعت، خود كتابي است كه از قالب حروف و كلمات و جملات بيرون آمده و به صورت ماه و خورشيد، كوه و جنگل، دريا و خشكي، حيوان و انسان، گياه و جماد و ... تجسم يافته است. با دقت در آياتي كه در آنها به نوعي از درخت ياد شده و جمع بندي آنها، در مي يابيم كه از درخت تحتِ يكي از عناوينِ نُه گانه زير ياد شده است:

1ـ درخت و تسبيحِ خداوند؛ 2ـ درخت و سجده در برابرِ خداوند؛ 3ـ درخت نشانه اي بر قدرت خداوند؛ 4ـ استفاده از درخت براي تمثيل؛ 5ـ نقش درخت در زندگيِ انبيا؛ 6ـ درختانِ بهشتي؛ 7ـ درختانِ جهنم؛ 8ـ درختانِ دنيوي؛ 9ـ نقش درخت در زندگي انسانها و حيوانات.(1)

بسياري از آيات الهي، انسان را به سرو شدن دعوت مي‌كند، سرو تنها درختي است كه به صورت مستقيم بسوي آسمان حركت مي‌كند در حالي كه شاخه‌هاي ديگر درختان نه تنها اينگونه نيستند بلكه به اطراف خود نيز تمايل دارند به همين دليل قرآن از انسان مي‌خواهد سرو باشد و راستي و درستي پيشه كند تا به كمال برسد.(2) همچنين در منابع كهن ايران زمين درخت سرو، درخت زندگي و نماد پايداري نام برده شده و به عنوان اسطوره ايراني در بسياري از هنرهاي ايرانيان مشاهده مي شود، در نقاشي ها، سفال ها و فرش و قالي و منسوجات و حتي حجاري و لوازم عزاداري ايام محرم از تقدس و احترام خاصي برخوردار است.

پس از اين مقدمه كوتاه اكنون متن ترجمه شده از سايت مفتيگري بلغارستان ((grandmufti.bg و سايت (Iimfeed.com) تركيه در خصوص مسجد حميديه را بخوانيد:

مسجد حميديه - مسجدي با طراحي داخلي منحصر به فرد با الهام از آيات  قرآن
(واقع در قرشهر، مركز تركيه)

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) مسجد حميديه مسجدي است در تركيه كه با ساير مساجد تفاوت هايي دارد از جمله ي آن ها ، معماري و طراحي متفاوت آن است كه داراي سقف بي نظيري آراسته به آسمان زيبا و فرش آن نيز شبيه سبزه زار است.  همه اينها از آيات قرآن الهام گرفته شده اند. در اين مسجد روزي پنج بار و با حضور مردم نماز اقامه مي شود.


اين مسجد در ابتداي دهه 1910 تحت خلافت عثماني درشهر "قرشهر" محله "ينيجه" ساخته شد و به نام خليفه بزرگ مردم مسلمان تركيه، اميرالمومنين سلطان "عبدالحميد" دوم نامگذاري شد. اين مسجد با گذشت دهه ها،  مورد غفلت قرار گرفت و به تدريج فرو ريخت. به همين لحاظ در سال 2015 مسجد عبدالحميد تخريب و مسجدي به نام "حميديه" درهمان محل قبلي ساخته شد. اين مسجد جالب و منحصر به فرد در آگوست(مرداد) سال 2017 به طور رسمي در مركز شهر "قرشهر" افتتاح شد.

آنچه باعث توجه مردم تركيه و گردشگران نسبت به اين مسجد مي شود طراحي بي نظير داخلي آن است. نقوش هنري و برگرفته از طبيعت توسط يك معمار آذربايجاني چنان در داخل مسجد ترسيم و نقاشي شده است كه از زمان افتتاح، مردم از سراسر شهرها و حتي گردشگران خارجي براي تماشاي آن بدانجا مي روند.  


صفا اكينجي امام مسجد مي گويد: وقتي به عنوان امام در آن مسجد منصوب شدم، شروع به جمع آوري اطلاعات در مورد تاريخ مسجد و ساخت آن از نقاط مختلف كردم. وي اظهار كرد: عصمت يابيجي؛ رئيس جمعيت مسجد حميديه و افراد نيكوكار، كار ساخت اين مسجد جديد را بر عهده گرفتند. افرادي كه در اين پروژه شركت كرده بودند، به من گفتند كه ساخت اين مسجد از آيه 22 سوره "البقره" الهام گرفته ، كه توصيف شكوه و عظمت باغ هاي بهشت را براي مؤمنان به خدا چنين توصيف مي كند:

الَذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرضَ فِرَاشًا وَالسَمَاءَ بِنَاءً وَأَنزَلَ مِنَ السَمَاءِ مَاءً فَأَخرَجَ بِهِ مِنَ الثَمَرَاتِ رِزقًا لَكُم ۖ فَلَا تَجعَلُوا لِلَهِ أَندَادًا وَأَنتُم تَعلَمُونَ

"(خدا) كه زمين را براي شما يك مكان استراحت و آسمان را به عنوان سايه بان قرار داده است ، و آب را از آسمان نازل كرده و ميوه هايي را براي شما فراهم آورده است. سپس در حالي كه علم داريد (به پرستش)، براي خداوند (در پرستش) همتايي نگيريد (كه او فقط حق عبادت دارد). "


اكينجي ادامه مي دهد: « ما مقدمات ساخت مسجد را آماده كرديم، سپس نقاشي را شروع كرديم، اجازه داديم آب از آسمان بريزد، همچنين آبشار را در بالاي طاق محراب نماز قرارداديم و درختان را در فواصل بين هر پنجره بر روي ديوارها نقاشي كرديم. ما واقعاً سعي كرديم در طراحي فضاي داخلي مسجد با روح آيات قرآن كريم نفس بكشيم. طراحان داخلي در فضاي داخل مسجد، آبشارها و چمنزارهاي سبز را نقاشي و بازآفريني كردند. ديوار با تاج درختان سرسبز به تصوير كشيده و سقف مسجد با يك آسمان آبي نقاشي شده و لفظ جلاله نيز در ديوار بيروني مسجد نقش بسته است.يكي از اهالي مسجد حميديه مي گويد: "احساسم دراينجا مثل اينست كه انگار در باغات بهشت درحال نماز هستم."يلماز اقچه قايا، يكي از ساكنين محلي و امام جماعت سابق، در مورد مسجد مي گويد: اندازه مسجد قبلي حميديه كه در اين ملك قرار داشت، كاملاً كوچك بود و متناسب با نيازهاي جامعه ما نبود، زيرا ما جمعيت زيادي داشتيم و نمي توانست همه را در خود جاي دهد. افراد زيادي در اين پروژه سهم مالي داشتند. من از كمك همه افراد قدرداني مي كنم، خدا از همه آنها راضي باشد. طراحي بيروني مسجد به همان اندازه كه فضاي داخلي مسجد خيره كننده است، حيرت انگيز است. هر وقت وارد مسجد مي شوم، احساس مي كنم خيلي متفاوت هستم و آرامش دروني بر من غلبه مي كند.ترجمه و تنظيم:
سيد حسين موسوي
Mousavi22@hotmail.com

منابع:
(1) https://hawzah.net/fa/Magazine/View/4385/4402/29796
(2) https://tehran.oghaf.ir/news/view-240833.aspx