پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سفير ايران به وزارت خارجه روسيه فراخوانده شد
جمعه، 12 مهر 1398 - 15:23 کد خبر:31735
يوليا يوزيك خبرنگار دستگير شده روس در تهران، ۳۶ ساله از شهر دونتسك در استان روستف در جنوب روسيه است. از سال ۱۹۹۹ در روزنامه روسي كامسامولسكايا پراودا در شهر راستف كار كرده و از سال ۲۰۰۱ در مركز مسكوي اين روزنامه و نشريه روسي روسكي نيوزويك فعاليت داشته است.


سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه خبر داد كه سفير جمهوري اسلامي ايران در اين كشور براي توضيح در خصوص بازداشت يك خبرنگار روس در تهران، به وزارت خارجه دعوت شده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا،ماريا زاخارووا روز جمعه در فيس بوك خود نوشت: هم اينك به رسانه‌ها اعلام كردم كه در رابطه با دستگيري يوليا يوزيك تبعه روسيه در تهران مهدي سنايي سفير ايران براي دادن توضيح در مورد شرايط واقعه و تامين حقوق شهروند روس دستگير شده به وزارت خارجه روسيه فراخوانده شد.

وي در پست ديگري با اشاره به اينكه رسانه هاي روسيه اعلام كرده اند كه من پرونده بازداشت اين خبرنگار روس را در اختيار گرفته ام، اظهار داشت: پرونده يوليا تحت كنترل سفارت روسيه در تهران و ديپلمات‌هاي روسي قرار گرفت.

ساعاتي پيش شبكه دوم تلويزيون دولتي روسيه به نقل از سخنگوي سفارت روسيه در تهران از بازداشت يك خبرنگار روس در ايران خبر داد و اعلام كرد كه آندره گاننكو سخنگوي سفارت روسيه در تهران خبر بازداشت يوليا يوزيك را تاييد كرده است.

در اين گزارش گفته شد: خبرنگار روس در تهران كار مي‌كرده و روز سوم ماه اكتبر پس از فرود در فرودگاه گذرنامه‌اش را گرفتند و وعده دادند كه زماني كه ايران را ترك كند به وي بازپس خواهند داد.رسانه روسي با بيان اينكه خبرنگار روس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران بازداشت شده، گفت: يوليا يوزيك در ايران به همكاري با سازمان‌هاي اطلاعاتي اسراييل متهم شده است. به اين اتهام وي ممكن است به ۱۰ سال زندان محكوم شود. محاكمه وي روز ۵ اكتبر (فردا شنبه) برگزار خواهد شد.

در گزارش به نقل از يك خبرنگار روس به نام بوريس وويتسخوفسكي كه خبر بازداشت يوليا را اعلام كرد، گفته شد به يوليا اجازه دادند فقط يك دقيقه با مسكو تماس بگيرد.

دختر يوزيك هم از طريق حساب كاربري مادرش در فيس بوك بازداشت اين خبرنگار را تاييد كرد.

يوليا يوزيك ۳۶ ساله از شهر دونتسك در استان روستف در جنوب روسيه است. از سال ۱۹۹۹ در روزنامه روسي كامسامولسكايا پراودا در شهر راستف كار كرده و از سال ۲۰۰۱ در مركز مسكوي اين روزنامه و نشريه روسي روسكي نيوزويك فعاليت داشته است.

يوزيك در سال ۲۰۰۳ كتابي منتشر كرد كه در ۹ كشور انتشار يافته است.

او از آن زمان به كار روزنامه‌نگاري و تحقيقات و كار ادبي پرداخت و كتاب «بسلانسكايا اسلووار» (لغت نامه بسلان) را درباره گروگانگيري در مدرسه بسلان منتشر كرد.

يوزيك در سال ۲۰۱۶  از حزب غربگراي پورناس هم براي انتخابات دوماي روسيه نامزد شده بود.