پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : مهاجران آلبانيايي و قاچاق مواد مخدر در انگليس
سه شنبه، 5 شهریور 1398 - 18:01 کد خبر:31525
گروه گزارش و تحليل


بنابر تحقيقات و بررسي هاي به عمل آمده از سوي شبكه گزارش بازرسي بالكان موسوم به بِرن،[۱] كه شبكه اي است از سازمان هاي غيردولتي محلي حامي حقوق بشر، و ارزش هاي مردم سالارانه در جنوب و شرق اروپا، و به نقل از بالكان اينسايت[۲]، گروه‌ هاي جرم آلبانيايي با بهره‌ كشي از  مهاجران غيرقانوني در مناطق دور افتاده و كوهستاني شمال اين كشور، جايي كه مردم با فقر دست و پنجه نرم مي كنند، بر بازار كوكائين بريتانيا تسلط پيدا كرده اند.

در ادامه به تشريح اهم اين گزارش كه بخشي است از پروژه موسوم به مسير حكمراني بهتر[۳] خواهيم پرداخت.

كادري دما[۴]، كه اخيراً از يك زندان در انگليس آزاد شده، در قطعه زمين خانوادگي خودر در روستايي پاتين، در شمال شرقي پايتخت كشور آلباني، تيرانا به كاشت دانه‌هاي خوراكي و خشكبار مشغول است. اين ناحيه كوهستاني دور افتاده و خانه يك‌طبقه پدري او بسيار متفاوت از كلوپ‌ هاي شبانه شهر بندري و تفريحي برايتون است، جايي كه دما براي نخستين بار در ماه ؤوئن سال ۲۰۱۶دستگير شد و سال بعدش به همراه ۸ تبعه آلباني تبار ديگر از جمله برادرش ازمير، به جرم همدستي در عرضه كوكائين متهم شناخته شدند.

دماي ۲۶ ساله تنها يكي از ۶۲۰۰ افراد آلباني تباري است كه در مدت سه سال، بين سال هاي ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ ميلادي به كشورش بازگردانده شد. آلبانيايي‌ ها بيشترين آمار را در ميان مليت‌ هاي ديگر در اين آمار به خود اختصاص داده اند. تعداد قابل توجهي از اين افراد به نظر مي رسد از سه بخش[۵] شكودرا، كوكس، و دِبير[۶] واقع در پاتين بودند.

دونكان نورمن[۷]، سفير بريتانيا در آلباني در سخناني در ماه آوريل سال گذشته تصريح كرد: « ۶۰ تا ۷۰ درصد از ۷۲۶ زنداني آلباني تبار در انگليس در آن زمان از اين سه بخش شمالي بودند».  شايان ذكر است، در پرونده دما، از ۹ نفر متهم، ۸ نفر به صورت غيرقانوني در در انگلستان اقامت مي كردند. به گفته خانواده هاي اين مهاجران غيرقانوني، اكثر آن ها به واسطه كار و در جستجوي درآمد پا به مسير خطرناك سفر غيرقانوني به انگليس نهادند.

گروهي كوچك با تأثيري شگرف

مقامات انگليسي كماكان نگراني خود را از نقشي كه گروه هاي جرم آلبانيايي تباردر تجارت مواد مخدر در انگلستان ايفا مي كنند ابراز ني دارند. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷، گزارش سالانه آژانس ملي جرم انگلستان[۸]،  به تحليل و شناسايي نقش عمده و نفوذ و كنترلي قابل توجهي كه گروه هاي تبهكاري آلبانيايي در تجارت مواد مخدر در اين كشور دارند پرداخت.

معاون اين آژانس، متيو هورن[۹]، به بي بي سي گفته است كه «اين گروه به لحاظ تعداد كوچك، اما به لحاظ نفوذ بسيار تأثيرگذار و متنفذ» است. در گزارش سال ۲۰۱۷ آمده است تبهكاراني از كشورهاي حوزه بالكان ارتباط مستقيم با عرضه‌ كنندگان و قاچاقچيان كوكائين در آمريكاي لاتين دارند.

در سال ۲۰۱۷، تعداد آلبانيايي تبارهاي زندان هاي بريتانيا ۷۲۶ نفر بود. اين در حالي است كه اين رقم در سال ۲۰۱۰ تنها ۱۵۴ نفر بود. يكي از روش هاي اصلي شناسايي مجرمان تماس هاي آن ها با جوانان آلبانيايي است كه با انگيزه كاريابي به طور غيرقانوني اقدام به سفر به انگليس مي كنند.

در رابطه با خانواده دما، نخستين فردي كه كشورش را ترك كرد، مِولان دما به عنوان بخشي از نقشه بود. به گفته مادر آن‌ها، برادران دما مشغول به كار در كارواشي در انگليس شدند. مولان به همراه ازمير و كادري در سال ۲۰۱۶ و به جرم سردسته گروه دستگير شد. در ان زمان مولان ۳۴ سال داشت، اما اكثر اعضاي اين گروه در دهه سوم زندگي شان بودند. در برنامه تلويزيوني كه از شبكه آي‌تيوي انگليسي[۱۰] پخش شد، و به فعاليت ها و اقدامات پليس برايتون اختصاص يافت، گفته شد اين گروه كنترل قاچاق و عرضه مواد در شهر برايتون را در دست داشت.

پلوم ناكو[۱۱]، رئيس پليس پيشين واحد مهاجرت آلباني به سازمان برن گفت: «به دليل اين‌كه بسياري از مردم به ويژه جوانان آلبانيايي ارتباط و پيوندهاي خويشاوندي و دوستي با افرادي در انگلستان دارند، اين كشور كماكان يكي از مقاصد جوانان شمال اين كشور است». اين جامعه دياسپورا (جامعه پراكنده مهاجران) كه پشتيبان مهاجران آلبانيايي در انگلستان است.

بنابر برخي منابع آگاه و پليس آلباني، شهروندان اين كشور حاضرند تا ۱۰ هزار پوند بابت مهاجرت قاچاقي به بريتانيا پول بپردازند. افسران ارشد پليس كه حاضر نشدند نامشان فاش شود، اعلام كردند گروه هاي تبهكاري قاچاق معمولاً جوانان آلبانيايي را به واسطه محكوميت هاي نه چندان سختگيرانه دادگاه و عفو احتمالي اين افراد در صورت به چنگال قانون افتادن مورد هدف قرار داده و به خدمت مي گيرند. يكي از اين افسران گفت، « دليل به خدمت گرفتن جوانان در گروه هاي تبهكاري، ريسك پذيري كم به واسطه تدابير كيفري سهل گيرانه و نرم تر است».

بر اساس گزارش رسانه‌ ها، برادران كادري و ازمير دما هر دو به سه سال و نيم زنداني محكوم شدند. ذيل قانون طرح اخراج زودهنگام [۱۲]، اتباع خارجي تا پيش از حداكثر ۹ ماه تا نيمي از دوره محكوميت خود به كشور خود بازگردانده مي شوند. اگر زندانيان داوطلبانه خواهان بازگشت به كشورشان شوند، مي توانند تا ۱۵۰۰ پوند از دولت انگلستان نيز دريافت كنند. با در نظر گرفتن زمانبندي محكوميت و زندان رفتن برادران ادما، دور از ذهن نيست كه اين برادران نيز ذيل قانون پيش گفته به كشورشان بازگردانده شدند. هرچند كادري در مصاحبه خود با برن اين مسئله را رد كرد. شايان ذكر است علاوه بر قانون طرح اخراج زودهنگام، دولت هاي آلباني و انگيس در سال ۲۰۱۳ توافق نامه اي را امضا كردند كه طي آن زندانيان آلبانيايي محكوم در زندان هاي كشور انگلستان استرداد شوند  تا مابقي طول مدت محكوميت خود را در زادگاه خود طي كنند. اما آمار اخير پارلمان انگلستان  نشان مي دهد تنها ۲۴ زنداني آلبانيايي ذيل اين توافق نامه به كشورشان منتقل شده اند. هرچند بنابر گفته نورمن، سفير انگلستان در آلباني، اين توافق نامه به دليل نقايصي كه دارد و ماهيت سختگيرانه مي بايست تغيير كند .

شايان ذكر است پيش از اين يكي از پيش شرط هاي اتحاديه اروپا براي آلباني و پيوستن به اين اتحاديه اين بود كه دارايي ها و اموال گروه هاي تبهكاري و قاچاق آلبانيايي را در خاك اين كشور ضبط و توقيف نمايد اما اين كشور قدم سازنده و قاطعي در اين زمينه تا كنون برنداشته است.

با نگاهي به وضعيت وخيم زيرساخت هاي زادگاه اين دو برادر در روستاي پاتين، در نزديكي شهر كلوس، كه از نبود برق و منابع آب آشاميدني، زيرساخت راه و ترابري و جاده ها رنج مي بردند، پيش بيني دليل مهاجرت جوانان آلبانيايي ساكن در اين نقطه از كشور به انگليسي خيلي كار سخت و دشواري نيست. شرايط وخيمي كه ريشه در يك پيشينه حكمراني ديكتاتورمابانه كمونيستي پس از جنگ جهاني دوم دارد. گفته هاي شهردار شهرك كلوس، بسير كوپا[۱۳] نيز بر اين مسئله صحه مي گذارد. فقر و بيكاري و همچنين نبود زيرساخت هاي توسعه در اين منطقه را مي توان از عوامل كليدي نرخ بالاي مهاجرت غيرقانوني و جذب در بدنه گروه هاي تبهكاري جرم و قاچاق به ويژه در ميان جوانان اين منطقه ناميد.

[۱] Balkan Investigative Reporting Network

[۲] Balkan Insight, June 19, 2019

https://balkaninsight.com/2019/06/19/uk-drug-gangs-recruit-in-albanias-remote-north/

[۳] Paper Trail to Better Governance

[۴] Kadri Dema

[۵] county

[۶] Shkodra, Kukes, & Diber

[۷] Duncan Norman

[۸] The Annual Report of the UK National Crime Agency

[۹] Matthew Horne

[۱۰] British ITV

[۱۱] Pellumb Nako

[۱۲] Early Removal Scheme

[۱۳] Basir Cupa

 منبع: كادراس