پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : وزير خارجه آلمان از لهستاني‌ها پوزش خواست
جمعه، 11 مرداد 1398 - 15:19 کد خبر:31412
هايكو ماس در مراسم ويژه‌اي كه به اين مناسبت در موزه قيام ورشو در پايتخت لهستان برگزار شده بود گفت: «من از همه جناياتي كه به نام آلمان و مردم آلمان نسبت به مردم لهستان صورت گرفته است عذر مي‌خواهم و از اين كه اين جنايات پس از جنگ تا مدت‌هاي طولاني پنهان نگاه داشته شده بود شرمنده هستم.»


به مناسبت ۷۵مين سالروز قيام ورشو، هايكو ماس، وزير امور خارجه آلمان، در مراسم يادبود ۲۰۰ هزار قرباني سركوب جنبش مقاومت لهستان به دست نيروهاي اشغالگر آلمان نازي شركت كرد و به عنوان نماينده كشورش از لهستاني‌ها پوزش خواست.  

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از دويچه وله، براي لهستاني‌ها يكي از مهم‌ترين روزهاي سال روز اول اوت (۱۰ مرداد)، سالروز قيام وسيع مردم ورشو عليه نيروهاي اشغالگر آلمان در دوره حكومت‌ ناسيونال سوسياليست‌ها است.

هايكو ماس، وزير امور خارجه آلمان، در ۷۵مين سالروز قيام ورشو عليه اشغالگران رژيم نازي در مراسمي كه روز پنج‌شنبه ۱۰ مرداد (اول اوت) در ورشو برگزار شد شركت كرد.

وزير امور خارجه آلمان به خاطر "جنايات نازي‌ها عليه مردم لهستان" از مردم اين كشور پوزش خواست.

هايكو ماس در مراسم ويژه‌اي كه به اين مناسبت در موزه قيام ورشو در پايتخت لهستان برگزار شده بود گفت: «من از همه جناياتي كه به نام آلمان و مردم آلمان نسبت به مردم لهستان صورت گرفته است عذر مي‌خواهم و از اين كه اين جنايات پس از جنگ تا مدت‌هاي طولاني پنهان نگاه داشته شده بود شرمنده هستم.»

زخمي كه التيام نيافته است

وزير امور خارجه آلمان قول داد كه در گسترش دانش و اطلاع عمومي در باره قربانيان لهستاني جنگ تلاش كند. او گفت كه درباره سركوب خونين قيام ورشو و جنايات نازي‌ها در قبال مردم لهستان كم كار شده است.

اين سياستمدار حزب سوسيال دموكرات آلمان در مراسم يادبود قربانيان قيام ورشو چنين تاكيد كرد: «جنايات انجام شده را نمي‌توان به عقب بازگرداند و بسياري از زخمي‌هاي برجاي مانده را هرگز نمي‌توان التيام داد اما مي‌توان تلاش كرد كه ياد اين قربانيان در خور و مناسب پابرجا بماند.»

در اين ارتباط هايكو ماس از لزوم ساختن بناي يادبود قربانيان لهستاني آلمان نازي در شهر برلين، پايتخت آلمان، سخن گفت.

ماس گفت: «اگر چه ساختن چنين بناي يادبودي بسيار دير شده است و اين كار بايد خيلي زودتر از اين انجام مي‌شد اما ساختن اين بنا فقط براي نشان دان آشتي و بهبود روابط دو كشور نيست، بلكه براي ما آلماني‌ها نيز مهم و قابل توجه است.»

سياستمداران لهستاني نيز از مدت‌ها پيش خواستار برپايي بناي يادبودي براي قربانيان لهستاني در آلمان بوده‌اند. اين نظر مورد تاييد فراكسيون همه احزاب شركت كننده در پارلمان آلمان است به جز حزب پوپوليست آلترناتيو براي آلمان (AfD).

ورشو نابود شد اما شكست نخورد

در اول اوت سال ۱۹۴۴ ارتش ميهني لهستان آرميا كرايووا (Armia Krajowa) قيام خود را عليه ارتش اشغالگر آلمان نازي در ورشو آغاز كرد. پس از ۶۳ روز مبارزه مردم عليه جنايت‌گران، قيام ورشو به شكل خونيني سركوب شد.

در جريان اين قيام حدود ۲۰۰ هزار نفر از سربازان و غيرنظاميان لهستاني توسط نازي‌ها كشته شدند. به دستور رژيم ناسيونال سوسياليست آلمان حدود ۵۰۰ هزار نفر از ساكنان ورشو نيز به اردوگاه‌هاي كار اجباري در آلمان فرستاده شدند. بسياري از آنان در اين اردوگاه‌هاي مرگ جان خود از دست دادند.

نيروي هوايي آلمان براي انتقام‌گيري از قيام مردم در ورشو اين شهر را بمباران و تقريبا به طور كامل با خاك يكسان كرد.

هايكو ماس در سخنراني خود"تصميم آزادانه مردم لهستان براي مقاومت در برابر اشغالگران نازي" را مورد ستايش قرار داد.

وزير امور خارجه آلمان تاكيد كرد كه اشغالگران نازي توانستند "تقريبا همه چيز لهستاني‌ها را بگيرند اما نتوانستند اراده آن‌ها براي آزادي" را خرد كنند.

جنايتي كه نمي‌توان از آن سخن گفت

مراسم يابود قربانيان قيام در منطقه "وولا" در شهر پايتخت لهستان برگزار شد. اين محلي است كه سربازان اشغالگر آلماني در آن، كمي پس از شروع قيام مردم ورشو، ۵۰ هزار غيرنظامي را به قتل رساندند.

هايكو ماس بر مسئوليت آلمان در قبال "جنايات وحشتناكي كه نازي‌ها در شهر ورشو و ديگر شهرها و دهات لهستان انجام دادند" تاكيد كرد.

ماس گفت: «زبان از گفتن جناياتي كه ۷۵ سال پيش آلماني‌ها به نام مردم آلمان در اين شهر و عليه مردم آن انجام دادند عاجز است.»

سياستمدار آلماني گفت كه به ويژه "جنايتكاران آلماني مردم بي‌گناه در منطقه وولا را قتل‌عام كردند".

صبح روز پنجشنبه وزير امور خارجه آلمان در گرد‌همايي به اين مناسبت در وولا شركت كرد و تاج گلي را بر آرامگاه قربانيان قيام ورشو در اين منطقه از شهر گذاشت.

با توجه به اختلاف‌نظرها ميان دولت آلمان و لهستان در اتحاديه اروپا حضور ماس در مراسم بزرگداشت قربانيان لهستاني در جنگ اهميت داشت. ماس گفت: «بدون لهستان اروپا ناقص خواهد بود.»

وزير امور خارجه آلمان به دعوت همتاي لهستاني‌اش، ياسك چاپوتوويچ، در اين مراسم شركت كرده بود. چاپوتوويچ از حضور ماس در اين مراسم تقدير كرد و سخنان او را ستود. وزير امور خارجه لهستان گفت: «ما شاهد بلوغ سياسي در رابطه دو كشور هستيم و مي‌بينيم كه حتي مي‌توان در باره مسائل بسيار دشوار تاريخي نيز گفت‌وگو كرد.»